Farsalos 48 p.n.e.

Farsalos 48 p.n.e.
 
Autor: Romuald Romański
Oprawa: miękka
Ilość stron: 246
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096201
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia jednej z najsłynniejszych bitew świata starożytnego, w której Juliusz Cezar pokonał Pompejusza Wielkiego. W decydującym momencie Cezara zmusił do ucieczki jazdę Pompejusza. Zwycięstwo w wojnie domowej skutkowało zmianami ustrojowymi w państwie rzymskim, w schyłkowym okresie republiki. Gdy legioniści zmagali się ze sobą na całej linii frontu, z lewego skrzydła ruszyła do ataku jazda Pompejusza. Zmasowana szarża dość szybko przełamała opór kawalerzystów Cezara, którzy wpierw wolno, a później coraz szybciej, zaczęli cofać się, odsłaniając prawe skrzydło armii. W euforii kawalerzyści runęli do przodu, pragnąc – zgodnie z rozkazem – wyjść na tyły walczącego tu legionu X. W tym momencie dowodzący jazdą T. Labienus powinien był wydać rozkaz ominięcia kohort i zaatakowania ich z boków i od tyłu. Tak się jednak nie stało, gdyż Rzymianie, lekceważący rolę jazdy na polu bitwy, nie mieli również wartościowych dowódców, umiejących prawidłowo i skutecznie dowodzić szarżą kawaleryjską. Rozpędzone szwadrony kontynuowały więc atak, uderzając od czoła na kohorty piechoty, używające pila w sposób podobny do tego, w jaki obecna piechota używa bagnetów.
 

Recenzje (3)ukryjpokaż

2005-02-03 Conrad
Książka bardzo ciekawa. Czyta się ją (jak zwykle książki p. Romańskiego) lekko i przyjemnie. Może ustępuje ilością szczegółów i bogactwem źródeł Benewentowi czy Magnezji, ale na pewno warto zakupić i przeczytać. Polecam.
2005-11-28 Bakalaz
Świtena pozycja!! Bardzo dobrze sie ja czyta, jak dla mnie swietnie opracowana. POLECAM :)
2005-12-21 Piekli
Bardzo dobrze przedstawiona sytuacja poityczna w I w p.n.e. Do opisów uzbrojenia i organizacji mam tylko niewielkie zastrzeżenia. Jednak jakby nie patrzeć-rewalacyjna książka! Polecam!

Napisz swoją recenzję