Wagram 1809

Wagram 1809
 
Autor: Sławomir Leśniewski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096112
egzemplarz archiwalny
 
 
"Bonaparte uznał, że nadeszła chwila odpowiednia, by zadać rozstrzygający cios. O godzinie 12.30 ruszyła kolumna Macdonalda w centrum. Generał poprowadził atak z niezwykłą brawurą. Poprzedzany huraganem ognia armatniego skierował kolumnę na Sussenbrunn, aby wbić klin pomiędzy rezerwę Lichtensteina a prawie skrzydło korpusu Bellegardea. Generał szedł przed linią piechurów niczym zwykły oficer. Zarówno on, jak i jego maszerujący ramię w ramię żołnierze, zdawali się nie zważać na wzmagający się ostrzał. Krzyżowy ogień nieprzyjaciela coraz skuteczniej dosięgał ścieśnionych szeregów. Każdy celny pocisk armatni pozostawiał w nich krwawą wyrwę. Dziesiątki, setki zabitych i rannych znaczyły szlak kolumny." Pasjonująca lektura nie tylko dla miłośników epoki napoleońskiej. Historia zwycięskiej bitwy Napoleona z austriackimi wojskami arcyksięcia Karola, stoczonej 18 km od Wiednia. Porażka pod Essling zmusiła Francuzów do przerzucenia sił na prawy brzeg Dunaju, skąd podjęli nową ofensywę. Przyniosła im ona pełne powodzenie na polach Wagram. Pobita armia austriacka wycofała się do Czech. Wojna z Austrią 1809 r. była ostatnią zwycięską kampanią Napoleona. Autor w genialny sposób oddaje dramatyzm bitwy. Znakomicie obrazuje genezę, przebieg i skutki batalii. Opisuje nastroje panujące w ówczesnej Europie. Nie zapomina o działaniach wojennych na innych jej frontach.
 

Recenzje (10)ukryjpokaż

2004-06-22 Antoni Plebański
"Wagram 1809" to jedna z lepszych książek z serii "Historyczne bitwy" Dobrze napisana, autor szczegółowo i przejrzyście opisał przygotowania do tak oczekiwanej wojny przez Austriaków i nastroje panujące w ówczesnej europie. Sam opis Kampanii, wielu mniejszych bitew i potyczek oraz głównej batalii tej wojny, która przesądziła o jej wyniku jest również bardzo przejrzysty. Dodatkowo są opisane działania wojenne nie tylko w niemczech ale i na innych frontach tej wojny (Włochy,Polska).Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom epoki Napoleońskiej.
2004-11-15 tomek
Gorąco polecam. Czyta się jednym tchem, bardzo dobry i szczegółowy opis nie tylko samej bitwy ale i całej wojny.
2006-02-10 Wojtek
Polecam tą pozycję, nie tylko ze względu na znakomite zobrazowanie genezy, przebiegu i skutków batalii pod Wagram, ale przede wszystkim z uwagi na gruntowny, pełen polotu opis walk pod Aspern-Essling. Była to bowiem jedna z nielicznych bitew tej epoki (obok Borodino), gdzie rolę dominującą odegrały proste natarcia czołowe, nie geniusz staegiczny Bonapartego.
2006-09-01 ATAMAN
Ciekawa książka o jednej z najważniejszych bitew okresu napoleońskiego. Oprócz dobrego i treściwego wprowadzenia i samego opisu przebiegu poszczególnych mniejszych bitew i bitewek, autor znalazł trochę miejsca na wątek polski, a mianowicie bitwę pod Raszynem. Drogi autorze dzięki panu za to!!!!!!! Polecam!
2006-11-26 McDzordz
Jedna z najlepszych książek z serii "HB"! Ciekawa, zwięzła i konkretna! Warta polecenia i powtórnego czytania.
2007-03-07 dragon
Z książek p. Leśniewskiego przeczytałem wcześniej Jerozolimę 1099. Książka Wagram 1809 jest napisana równie świetnie. Jej przeczytanie zajęło mi dwa dni, ponieważ nie mogłem się od niej oderwać. Autor cały czas trzyma w napięciu i w genialny sposób ukazuje dramatyzm bitwy.
2007-08-15 Bronek
Oto przykład kolejnej znakomitej pozycji z serii HB. Autor przedstawia nam kampanię z 1809 roku, a konkretnie główny teatr zmagań (o walkach we Włoszech czy w Polsce ledwie wspomina i bardzo dobrze, grunt to trzymać się tematu). A temat jest jasny – wyprawa Napoleona i sprzymierzonych państw niemieckich na monarchię Habsburgów. Konstrukcja jest jasna jak same wydarzenia: przyczyny, mobilizacja, atak Austrii, kontrofensywa Napoleona i sojuszników, poszczególne bitwy wojny aż do finałowej pod Wiedniem, pokój – koniec. I równie jasno i treściwie, bez niepotrzebnych dodatków czy wykładów „nabijających” objętość książki, główny akcent położony jest na działania militarne, inne są ledwie wzmiankowane. Właśnie temu służy ten cykl. Gdyby tak wszyscy autorzy tej serii zechcieli tym się przejąć a wydawnictwo zechciało tego pilnować.... ech marzenia.
2008-03-12 McGregor
Mam ową książkę już kilka lat! Ale za każdym razem mam ochotę czytać ją, bądź fragmenty! Jest napisana w sposób bardzo ciekawy, ale przede wszystkim "łatwy"! Czyta się i przyswaja szybko! Jest bardzo dobrą pozycją, jedną z najlepszych!
2009-02-08 watermann
Super pozycja! Znakomite przedstawienie kampanii 1809 roku, beż zbędnych cytatów i odsyłań do tekstów żrodłowych, przystępna i zrozumiała również dla kogoś, kto ma niewielkie pojęcie o wojnach napoleońskich. Ksiązka dobra na deszczowe dni przedwiośnia jak na długie podróże, na plaże i do wanny. Czytająć jej fragmenty można słyszeć świst kul i odgłoś werbli w takt , których nacierają mieniące się kolorami kolumny piechoty. Tym bardziej godna polecenia, że w tym roku obchodzimy jej 200-setną rocznicę. Myślę, że warto będzie obejrzeć jej obchody na Polu Morwaskim.
2011-08-09 Żułwik
Obowiązkowa lektura dla każdego napoleonisty, dla każdego militarysty i każdego historyka !! Autor w doskonały sposób przedstawił kampanię 1809 r. i najważniejsze jej bitwy. Bitwa pod Wagram to jedna z największych bitew napoleońskich i jedno z jego najwspanialszych zwycięstw. W zasadzie to ostatni wielki napoleoński triumf, przed serią klęsk hiszpańskich i rosyjskich, co czyni temat jeszcze ciekawszym. GORĄCO POLECAM !!! P.S. "Bellonę" proszę o wznowienie "Austerlitz 1805" !!

Napisz swoją recenzję