Cajamarca 1532

Cajamarca 1532
 
Autor: Andrzej Tarczyński
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311103623
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka przybliżająca okoliczności i przebieg bitwy, jaką w XVI w. stoczył Francisco Pizarro z Inkami. W 1532 r. ten hidalgo z Estramadury, krainy niegościnnej, rodzącej największych awanturników w całej Hiszpanii, wyruszył na czele 180 podobnych mu śmiałków z zamiarem podbicia ogromnego imperium. Już na początku podróży, u wybrzeża Oceanu Spokojnego, drogę zagroziły im niebotyczne Andy. Trudno było przewidzieć, co i kogo spotkają po przybyciu. Dotarli do ziem należących do władcy imperium Inków, Atahualpy. To on zagrodził im drogę pod Cajamarcą. Pizarro zajął Cuzco i położył kres istnieniu "królestwa złotych łez".
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (6)ukryjpokaż

2006-05-13 Marek Stus
Książka łączy w sobie zalety barwnej opowieści o jednej z najsłynniejszych wypraw zdobywczych wczesnego kolonializmu i rzetelnej relacji historycznej, popartej starannie wykorzystanym materiałem źródłowym i bogatą literaturą przedmiotu. Autor szczegółowo przedstawia poszczególne etapy peruwiańskiej wyprawy F. Pizarro, poprzedzając jej opis ciekawym wprowadzeniem w specyfikę akcji kolonizacyjnych prowadzonych przez Hiszpanię w I połowie XVI wieku. Dzięki temu czytelnik uzyskuje wiedzę na temat mechanizmów decydujących o sukcesie w tamtych czasach, gdzie obok ponadprzeciętnej odwagi i szczęścia równie istotne były stosowne wpływy na dworze i umiejętność wykorzystania szybko zmieniającej się sytuacji politycznej. Analizując dzieje podboju samego Peru, Autor nie unika również prezentacji punktów spornych w ocenie przebiegu wydarzeń związanych z kampanią Pizarra, szeroko przedstawiając zarazem własne oceny i interpretacje. Dzięki temu książka - mimo popularnonaukowego charakteru - zainteresuje z pewnością również zawodowych historyków. Z kolei pewną wadą pracy może być nazbyt skrótowe, moim zdaniem, potraktowanie dziejów imperium Inków w przededniu wyprawy hiszpańskiej. Niezależnie od tego "Cajamarca 1532" jest jedną z najciekawszych pozycji, które ostatnio zostały wydane w serii. Polecam.
2006-05-16 Kula
Ciekawy temat, przystępnie opisany. Autor jednak bardzo mało miejsca poświęcił charakterystyce militarnej walczacych stron, a to przecież seria poświęcona bitwom, a nie ogólnie rzecz biorąc historii ludzkości. Szkoda też braku chociaż stronicowych opisów bitew wojen domowych, zestawienia liczebności i strat walczących ze sobą Hiszpanów.
2008-01-12 ytka
Książka mi się podoba.Ciekawy temat.Słabo są jednak opisane starcia zbrojne.Szczególnie fajny jest rozdział "Na podbój Królestwa Słońca" i "Utrwalanie podboju".Sama bitwa dobrze,jak na małe źródła,opisana.Ocen 5-.
2008-01-14 ytka
Bardzo ciekawa.Czyta się szybko i lekko,Polecam.
2008-07-07 alf
Bardzo dobra, ciekawie napisana, lekko i przyjemnie się czyta. Może brakuje trochę kwestii militarnych, ale poza tym naprawdę warta przeczytania. Prawdę powiedziawszy obawiałem się tej pozycji, ale zupełnie niepotrzebnie. Ku mojemu zaskoczeniu "przeleciałem" przez całość w jeden dzień...i na pewno do niej wrócę:)
2010-07-11 ŻUŁWIK
Bardzo ciekawa pozycja. Polecam wszystkim - nie tylko tym zainteresowanych tą tematyką. Autor w sposób przejrzysty i żywy przedstawił proces podboju Peru przez Pizarro oraz dramat Inków i ich władcy. Przydała by się jeszcze pozycja dotycząca podbojów Corteza.

Napisz swoją recenzję