Krzyżacy. Historia działań militarnych

Krzyżacy. Historia działań militarnych
 
Autor: William Urban
Oprawa: twarda
Ilość stron: 378
Format: 150x210 mm
Wydawnictwo: KiW
ISBN: 8305133656
egzemplarz archiwalny
 
 
Malowniczy opis dziejów Zakonu Krzyżackiego od założenia i działalności w okresie krucjat, poprzez walki z plemionami pruskimi, wojny z Polską i Litwą, do upadku w XVI w. Obfituje w opisy dramatycznych wydarzeń europejskiego średniowiecza. Zawiera gruntowną i obiektywną analizę przebiegu bitwy pod Grunwaldem. William Urban jest profesorem historii i studiów międzynarodowych w Monmouth College, w stanie Illinois, USA. Jest także doktorem filozofii Uniwersytetu Teksaskiego w Austin. Jest autorem kilkunastu książek.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2006-03-03 otranto
kupiłem tą ksiażkę i jej treść merytoryczna, nagromadzenie faktów i jezyk, w jakim została napisana, nie budzą zastrzeżeń. Ale jezeli miałbym ocenic mapy, wówczas, jak mawiał Wieniawa - Długoszowski - zaczynają się schody, panowie. Wszystkie mapy wygladają jakby zostały odbite z jednej matrycy - zmieniaja się tylko daty w ich opisie. Poszczególne regiony historyczne, i to nie tylko regiony, krainy, ale i państwa, imperia, potraktowane są zdawkowo. Oczy bolą, kiedy porównuje się mapy i jedyna róznica pojawiajaca sie w nich to odmienna data. Brak jest wytyczenia jakichkolwiek linii demarkacyjnych (co w przypadku monografii na temat historii militarnej, a więc nieustannie zmieniajacych się linii granicznych) powinno mieć znaczenie zasadnicze! Tymczasem na przykład nazwa Cesarstwo Domu Niemieckiego, rozwalona jest tłustym drukiem na blizej nieokreślonym obszarze i trudno z takiej kaligrafii wysnuc jakiekolwiek wnioski. Gdyby wydawca w ogóle zrezygnował z publikacji map, dałbym tej książce 4+. Skoro tego nie uczynił oceniam całośc na 3.
2007-11-12 Janusz
Ciekawe spojrzenie na Zakon Krzyżacki ijego rolę. Jest to swoiste spojrzenie z "zewnątrz" na stosunki Krzyżąków z Polską i innymi sąsiadami. Mnie szczególnie zainteresowały: opisy bitew na jeziorze Pejpus i pod Grunwaldem, a także opis podboju przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego. Jeśli chodzi o mapy to rzeczywiście ich jakość pozostawia sporo do życzenia,a swoją drogą z tym problemem spotykam się nie pierwszy raz.

Napisz swoją recenzję