Wyprawy krzyżowe. Husyci

Wyprawy krzyżowe. Husyci
 
Autor: Andrzej Michałek
Oprawa: twarda lakierowana
Ilość stron: 320
Format: 210x300 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311098980
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka poświęcona walce z ostatnią religijną herezją średniowiecza. Według opinii historyków był to ostatni cykl wojen, w których uczestnicy przypinali sobie krzyże, a papież uznawał je za krucjaty. Autor opisuje wojny husytów na terenie Czech, ich starcia z mahometańską Turcją oraz działania w Polsce. Wiele informacji o wkładzie husytów w rozwój kultury, a szczególnie architektury.
 
WYPRAWY KRZYŻOWE. ETIOPIA ZAKONY RYCERSKIE Wyprawy krzyżowe

Ilustracje

Odparcie przez Czechów pierwszej krucjaty feudałów Bitwa pod Kutną Horą 21 grudnia 1421 r.

Recenzje (8)ukryjpokaż

2004-07-05 otakesan
Nareszcie ciekawy obraz wojskowości naszych sąsiadów w dobie póżnego średniowiecza. Książka warta przeczytania podobnie jak inne prace P. Michałka. Z utęsknieniem czekam na dalsze pozycje, a zwłaszcza na "Francuzów". Może Szanowny Autor da się namówić na jakiś cykl dotyczący wojskowości starożytnej, gdyż brak na polskim rynku pozycji na ten temat napisanych przystępnie i tak bogato zilustrowanych.
2004-07-23 Lord_Draak
Książka bardzo ciekawa i bogato ilustrowana. Opowiada o moim zdaniem najgroźniejszej herezji, która mogła i zachwiała ładem społecznym, wywindowała nowe ideały itp. Dobrą stroną książek pana Michałka są dość dokładne opisy bitew. Teraz przydałaby się jakaś pozycja na temat Rekonkwisty lub wypraw Henryka Lwa i Albrechta Niedźwiedzia na Słowian połabskich.
2005-02-04 Pertos
Doskonała pozycja - jest bardzo mało fachowej literatury o husytach, a ta książka jest naprawdę wyśmienita. Z wykształcenia jestem historykiem i raczej potrafię odróżnić barachło od dobrej literatury.
2005-02-05 Ornak@
Pan Michałek świetnie oddaje ducha okresu póżnego średniowiecza, w wspaniały sposób opisując sytuacje polityczne, ideały rycerza, bitwy oraz władców chrześcijańskich.Do tego dochodzą opisy i ilustracje bitew. Wszystko łączy się w wyśmienitą książkę. Gorąco polecam!
2005-02-14 martin
tematyka wojskowości husyckiej była dotychczas niemal całkowicie ignorowana w polskich opracowaniach. Dlatego bardzo cieszę się, że Pan Michałek zajął sie tym tematem, szczególnie, że książka jest łatwa o odbiorze i bardzo interesująca. Pewien niedosyt pozostawia jedynie w dziedzinie opisów uzbrojenia, które w moim odzczuciu mogłyby być jeszcze bardziej wyczerpujące. Jednym minusem w mojej ocenie jest fakt powielana pewnych fragmentów z poprzednich książek. Tworzy to irytujące wrażenie, że autor idzie na łatwiznę "dodając" stron.
2006-01-09 Marcin Michalowski
Kapitalna ksiazka, pomimo tego, ze opisuje niezbyt rozlegly wycinek historii jest to jedna z najlepszych pozycji w serii. Jedyne zastrzezenie mona miec do tytulu, i tego, ze temat nie kojarzy się z wyprawami krzyzowymi sensu stricto. Byc moze autor powinien zrezygnowac podciągania róznych tematów pod wyprawy krzyzowe i rozpocząc nową serię. Jego dotychczasowy dorobek pozwala spodziewac się równie dobrych prac.
2007-04-12 rakrzes
Kupiłem dopiero teraz. Książka bardzo bogato ilustrowana (gratulacje dla autora) i ciekawie napisana. Mało jest książek traktujących o husytach i roli, jaką odegrali w historii. Przystępnie napisana. UWAGA - STRASZNIE WCIĄGA!!!
2007-05-02 INFERIUS06
Jest niewiele książek dotyczących historii wojskowości, które tak dokładnie traktują ten temat, jednocześnie nie nudząc czytelnika. Dodatkowym plusem książki są rysunki autora, które lepiej przybliżają wygląd wojowników, niż najdokładniejsze opisy. Doskonałe plany bitew i "encyklopedia" uzbrojenia z epoki. Czekam na następne pozycje autora.

Napisz swoją recenzję