Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla

Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla
e-book
 
Autor: Tania Szabo
Ilość stron: 656
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311144354
39,90 zł
- 17%
33,00 zł
 
MŁODA, PIĘKNA I SZALEŃCZO ODWAŻNA - JAK POWIEDZIAŁ CHURCHILL "NAJDZIELNIEJSZA Z NAS WSZYSTKICH"

- tajne misje w okupowanej Europie czasów II wojny światowej
- jedna z pierwszych kobiet, której przyznano Krzyż Jerzego
- burzliwe romanse
- a wreszcie tortury i tragiczna śmierć w obozie w Ravensbruck
- fascynujące życie matki opisane przez córkę


Piękna i odważna to opowieść o niezwykłej kobiecie, Violette Szabó, agentce SOE, która w 1944 roku dwukrotnie skakała ze spadochronem nad Francją. Dwudziestodwuletnia dziewczyna, po matce Francuzka, po ojcu Angielka, zgłasza się do Special Operations Executive. Przechodzi niezwykle trudne szkolenia i w kwietniu 1944 roku skacze po raz pierwszy we Francji. Samotnie lub z pomocą francuskich przyjaciół z Résistance wykonuje niebezpieczne misje. Gromadzi informacje o budowie wyrzutni rakiet skierowanych na Londyn, między innymi w pilnie strzeżonej przez Niemców strefie zakazanej. Dwa dni po D-Day Violette Szabó ponownie ląduje ze spadochronem we Francji. Tym razem jej misja kończy się dramatycznie. Ale ta młoda kobieta nie poddaje się do końca. Już sześćdziesiąt lat temu wydano pierwszą książkę o Violette i nakręcono poświęcony jej film. Teraz jej niesamowita historia została spisana przez córkę.

***

Violette Szabó pochodziła z rodziny francusko-angielskiej. Urodziła się w Paryżu w 1921 roku i tam spędziła kilka lat dzieciństwa. Rodzice postanowili jednak zamieszkać w Anglii, ale w czasie Wielkiego Kryzysu wysłali Violette i jej brata Roya na kilka lat do Marguerite, siostry matki Violette, mieszkającej w Pikardii. Violette była więc dzieckiem dwujęzycznym, co w przyszłości okazało się decydujące dla jej losów. W 1940 roku wyszła za mąż za żołnierza Legii Cudzoziemskiej – Étienne’a Szabó; dwa lata później urodziła córkę Tanię; w tym samym 1942 roku, w październiku, Étienne zginął w bitwie pod El Alamein. Po jego śmierci Violette, która wcześniej odbywała służbę pomocniczą, została agentką SOE – Special Operations Executive.

***

Opowieść zaczyna się w nocy z 5 na 6 kwietnia 1944 roku, gdzieś na południe od Paryża, gdzie Violette pierwszy raz skacze ze spadochronem nad okupowaną Europą. Rozpoczyna się jej niesamowita misja… Po zakończeniu misji Violette i Philippe wracają samolotem do Anglii. Składają sprawozdania, wypoczywają w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Ponownie, w czteroosobowej grupie, lądują we Francji na początku czerwca, dwa dni po rozpoczęciu inwazji aliantów. Niestety, dwa dni później Violette zostaje aresztowana przez żołnierzy z dywizji pancernej „Das Reich”, gdy razem z jednym z francuskich kolegów trafia na blokadę drogi. Umożliwia mu ucieczkę, przez pół godziny ostrzeliwując się samotnie, do ostatniego naboju. Przechodzi ciężkie przesłuchania. W sierpniu 1944 roku przyjeżdża w transporcie więźniów do Ravensbrück. Przypuszczalnie 5 lutego 1945 roku ginie tam, rozstrzelana razem z dwiema innymi agentkami SOE.
 


FRAGMENTYoPOWIEŚCI O VIOLETCIE SZABO DO POSŁUCHANIA NA SPRONIE POLSKIEGO RADIA


http://www.polskieradio.pl/8/738/Artykul/1780857,Violetta-Szabo-Opowiesc-o-niezwyklej-kobiecie

Napisz swoją recenzję