Diabły Donovana. Komandosi OSS na tyłach wroga

Diabły Donovana. Komandosi OSS na tyłach wroga
 
Autor: Albert Lulushi
Oprawa: miękka
Ilość stron: 424
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311150546

Fragment książki
egzemplarz archiwalny
 
 
Historia pierwszej agencji wywiadowczej w dziejach USA, oraz dokonań jej agentów w czasach II wojny światowej.

Diabły Donovana
to opowieść o prekursorach dzisiejszych amerykańskich sił specjalnych i ich „ojcu duchowym”, Williamie Donovanie. Powstałe w 1941 roku Biuro Służb Strategicznych było pierwszą w dziejach Stanów Zjednoczonych agencją wywiadowczą, poprzednikiem CIA. Organizacja ta miała swoje zbrojne ramię, zwane grupami operacyjnymi, przeznaczone do działań specjalnych na tyłach wroga. Żołnierze grup operacyjnych, na podobieństwo komandosów, przeprowadzili w latach 1943–1945 na terenach okupowanych w Europie (Włochy, Francja, Bałkany) wiele akcji dywersyjnych, organizowali i wspierali lokalną partyzantkę, nieśli pomoc zbiegłym z niewoli jeńcom wojennym i zestrzelonym lotnikom alianckim.

Walczyli w cieniu. Dla bezpieczeństwa własnego i innych. Na rozkaz szefów mieli pozostać w cieniu na zawsze. Zbyt dużo widzieli, zbyt wiele wiedzieli. To komandosi-wywiadowcy. Zobaczyli kawał Europy, od płaskowyżów Masywu Centralnego po bezdroża Bałkanów. Ale gdy śmierć na co dzień zagląda w oczy, nie mieli głowy do podziwiania jej uroków. Zaciekle ścigani, musieli wtopić się w środowisko. Wysłani, by porwać miejscowych do walki. Bez ich pomocy nie zdołaliby przetrwać..

Nareszcie! Książka Lulushiego, świetnie udokumentowana i znakomicie napisana, przywraca chłopcom Donovana należne im w historii miejsce.
David Robarge
historyk CIA

Diabły Donovana to fascynująca opowieść o odwadze. Lulushi zapoznaje czytelnika z tłem historycznym niezbędnym do pełnego zrozumienia działania współczesnych amerykańskich sił specjalnych.
Frank Wisner
były ambasador USA w Indiach,
były podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego 
44,90 zł
37,00 zł
Bellona
34,90 zł
29,00 zł
Bellona
29,90 zł
25,00 zł
Bellona
44,90 zł
26,99 zł
Ruch oporu w Europie 1939-1945
- 40%
Bellona
34,90 zł
22,43 zł
Przetrwać Belize
- 36%
nowość
bestseller
Bellona

Napisz swoją recenzję