Praga 1757

Praga 1757
 
Autor: Robert Kisiel
Oprawa: miękka
Ilość stron: 272
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311097313
egzemplarz archiwalny
 
 
Intrygujący opis pierwszej z wielkich batalii wojny siedmioletniej. W największej operacji wojennej czasów oświecenia starły się wojska pruskie i austriackie. Wskutek bitwy doszło do oblężenia w twierdzy aż 50 tysięcznej armii, co stanowiło sytuację bez precedensu w dobie nowożytnej. Praca przedstawia w ciekawy sposób także oblężenie Pirny i bitwę pod Lovosicami w 1756 r. oraz starcie pod Kolinem w 1757 r. Obu stronom przyszło znowu sprawiać szyki. Spodziewano się, że trzecie starcie rozstrzygnie losy kawaleryjskiej walki pod Pragą. Nie było czasu do stracenia. Należało wyprzedzić nieprzyjaciela w porządkowaniu oddziałów, aby spotkać go możliwie nieprzygotowanego. Po stronie austriackiej w szykowaniu regimentów kawalerii uczestniczył sam książę Karol. Po otrząśnięciu się z zaskoczenia i odparciu dwóch uderzeń w szeregach cesarskich panowało przekonanie, że za trzecim razem Prusacy zostaną pokonani, niepowodzenia II wojny śląskiej pomszczone, a sława czasów Eugeniusza Sabaudzkiego przywrócona.
 

Recenzje (8)ukryjpokaż

2003-11-29 Lorens
Świetna kiążka! Polecam!
2003-12-08 genek
Dobra pozycja dla każdego miłośnika historii XVIII wieku.
2006-05-09 McGregor
Fascynująca lektura ! Dużo dokładności! Bardzo dobrze opisane boje, a także jednostki i formacje taktyczne biorące w nich udział ! Książka zawiera ogromny wachlarz wiadomości przedstawiający sytuację polityczną i strategiczną okresu wojny siedmioletniej! Kolorystyka opisów uzbrojenia (np. artylerii)! Należy bić pokłony przed tak wielkim dziełem !
2006-08-17 Michał
Jest to moja ulubiona pozycja z serii "Wielkie bitwy". Jest po prostu fenomenalnie napisana, Czytałem ją kilka razy i zawsze chętnie wracam. Czekam na Zorndorf 1758, Przydałyby się także Kolin, Lutynia i Torgau.
2007-05-17 Sławomir Łukasik
Najpierw przeczytałem "Strzegom-Dobromierz 1745" Pan Kisiela, teraz "Pragę 1757" Tytułowa pozycja jest po prostu fenomenalna. Panie Autorze, proszę o więcej.
2007-08-11 McDzordz
Książka jest bardzo dobra. rzeczowa, z przejrzystym układem i i pisana dobym językiem. Rzeczowa, bez błędów i opisująca niełatwe czasy, o których w Polsce mało kto pisze.
2010-09-10 Żułwik
Świetny temat, świetne wykonanie !! Praska batalia jest nieco mniej znana niż bitwa pod Kunowicami z 1759 r., dlatego też dobrze jest się doinformować. Co ciekawe Fryderykowi II, wcale łatwo nie przyszło pokonanie armii cesarskiej, której to należą się także słowa uznania za postawę okazaną w walkach z najlepszą wówczas armią kontynentu. Konstrukcja pracy jest wzorcowa: istnieje wprowadzenie (rys sytuacji międzynarodowej i przyczyny wojny), charakterystyka walczących stron i armii, sama batalia oraz jej podsumowanie. Samej bitwie autor poświęcił sporo miejsca (prawie 100 str.) i przedstawił ją w sposób fabularny i żywy, co ułatwia czytelnikowi "przeniesienie się tam" i "uczestniczenie w walkach". BRAWO !! Wielkim atutem jest także spora ilość informacji "techniczno-organizacyjnych", dotyczących ówczesnych wojsk. GORĄCO POLECAM !!!!
2011-08-26 histeoryk
Wspaniała praca. Biję ukłony przed książką i przed autorem. Wzorzec dla innych.

Napisz swoją recenzję