Wietnam 1962-1975

Wietnam 1962-1975
 
Autor: Artur Dmochowski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096775
egzemplarz archiwalny
 
 
Wietnam był polem najdłuższej wojny czasów nowożytnych. Był soczewką, w której zogniskowały się najważniejsze zagadnienia współczesności: zmierzch odwagi Zachodu, problemy Trzeciego Świata, rozwój i upadek komunizmu. Czemu niekomunistyczny Wietnam Południowy okazał się słabszy od Północnego? Dlaczego militarna superpotęga poniosła klęskę? Czy Amerykanie byli zbrodniarzami wojennymi? Oto niektóre pytania, na które autor próbuje odpowiedzieć. Twierdzenia Hanoi o powietrznym Dien Bien Phu są wyraźnie przesadzone. Z militarnego punktu widzenia była to jedna z najbardziej udanych operacji w czasie wojny. Amerykańskie lotnictwo nareszcie uzyskało to, czego domagało się od początku konfliktu: zgodę na atak bez ograniczeń. Naloty całkowicie sparaliżowały transport kolejowy. Zniszczeniu uległo wiele obiektów wojskowych, magazynów, dróg, mostów. Niemal wszystkie z 1200 rakiet zostały wystrzelone. Dawniej szkody usuwano szybko i sprawnie. Tym razem pojawiły się oznaki załamywania się machiny gospodarczej i militarnej DRW. Wobec zaminowania portów odtworzenie utraconych zapasów musiało zabrać miesiące, jeśli nie lata. Nic nie świadczy wymowniej o stratach niż fakt, że rozmowy paryskie ruszyły z martwego punktu i już po trzech tygodniach podpisano traktat.
 

Recenzje (13)ukryjpokaż

2003-09-09 radko
Jestem na świeżo po lekturze tej książki i mogę stwierdzić na pewno, że się nie zawiodłem na jej lekturze, mimo że nie znam innych prac autora p. Dmochowskiego. Od razu na duży plus tej pracy zasługuje fakt, że nie jest ona suchym opisem działań wojennych w Wietnamie z wyliczeniem dywizji, pułków, kompanii i plutonów oraz szczegółami ich szlaku bojowego podczas akcji zapobiegania teorii domina w Azji. Bardzo dobrze, że Autor wyeksponował rolę mediów we współczesnych konfliktach. Wydarzenia ostatnich lat m.in. Pustynna Burza, Afganistan czy ostatnia wojna z Saddamem pokazały, że przesadzona informacja w mediach może zdziałać więcej niż rzeczywista siła uderzeniowa przeciwnika np. wielokrotnie obwieszczany w mediach krach amerykańskiego marszu na Bagdad, a w rzeczywistości Saddamowska armia duchów nie mogła go powstrzymać. Zaletą tej książki jest również fakt pokazania dziejów Indochin przed, jak i po wojnie wietnamskiej. Wojna ta została pokazana jako konsekwencja wydarzeń, a nie wyskoczyła jako chęć udowodnienia swoich umiejętności przez osobników typu Rambo. Autor wskazał również na losy młodych Amerykanów, którzy przeszli przez to piekło, bo takim jest każda wojna toczona daleko od własnej ojczyzny, przy niechęci własnego społeczeństwa i światowej opinii, podczas gdy rozkazy wydane przez przełożonych trzeba wykonać pod groźbą konsekwencji. Tak samo wyglądała historia Rosjan wracających z Afganistanu, Kubańczyków powracających z Angoli, Brytyjczyków po Falklandach, itd. Można nie zgadzać się z motywami, które kierowały prezydentem Kennedym, kiedy wysyłał wojska do Wietnamu, ale należy chwilę zastanowić się nad ofiarami po wietnamskiej i amerykańskiej stronie. Warto o nich pamiętać oglądając relacje z pól bitewnych naszego wieku.
2003-10-16 robak
Moim zdaniem zbyt duży temat na tak mały format ksiązki
2003-11-13 Zbyszek
Książka, którą na pewno warto przeczytać. Dobrze napisana. Dość szeroko przedstawia polityczne i społeczne tło wojny. Jednakże zbyt mało uwagi poświęca kwestiom typowo militarnym. Brakuje szczegółowych informacji o przebiegu poszczególnych operacji. Brakuje szczegółowych informacji o organizacji walczących stron, ich uzbrojeniu i taktyce. Książka nie bardzo pasuje zatem do konwencji przyjętej dla "Historycznych Bitew". W naszych księgarniach nadal brakuje solidnej monografii na temat wojskowych aspektów wojny wietnamskiej.
2004-01-24 slawku
Dobra książka. Opisuje głównie tło polityczne wojny - prowadzonej najpierw przez francuzów potem amerykanów. Działania militarne opisane pobieżnie. Dobra aby zrozumieć o co w tej wojnie chodziło i jak ona wyglądała. Polecam. (jeżeli kogoś interesuje wyłącznie przebieg walk - tutaj jest pobierznie przedstawiony - musi szukać czegoś innego)
2004-08-20 Rebuw
Doskonala książka! Świetnie ukazuje jak zmieniała sie rola Amerykanów w konflikcie dwóch Wietnamów.
2004-10-06 kogai
dobra rzecz. popularnie ale z głową. nie zmarnowałem pieniędzy. pierwsze popularne ujęcie problemu. ocena 4+
2004-11-15 tomek
Długo szukałem książki, która pozwoli mi poznać dlaczego wybuchła wojna w Wietnami, jaki był jej przebieg i jak to się wszystko skończyło. I wreszcie znalazłem to w tej książce. Informacje te zawarto w małym formacie i skondensowanej formie, tak, że dotrwałem do ostatnich kart tej książki. Nic więcej na temat tego konfliktu nie będę już szukał.
2005-02-03 Purvis
Książka do granic naciąga konwencję HB - bo przeciez trudno uznac konflikt wietnamski za bitwę - jednak publikacja na tym nie traci! Zamiast wąskeigo wycinka, dostajemy wyczerpujące omówienie genezy, przebiegu i skutków tej wojny.
2005-04-18 Krzysztof Marcinek
Byłem zaintrygowany gdy praca ta pojawiła się na księgarskich półkach i równie rozczarowany po jej przeczytaniu. To pierwsza z tej serii książka, która poświęca więcej miejsca aspektom społecznym i politycznym konfliktu niż militarnym. Samam w sobie jest dobra - ale nie jako część tej serii.
2005-04-22 megalo
Niczego innego nie można się było spodziewać po Dmochowskim. To już moja druga książka tegoż autora o Wietnamie i tym razem jestem pod równie dobrym wrażeniem. Świetna książka dla tych, którzy, zafascynowani kontrkulturą, nie dostrzegają jej abnegacji, powierzchowności i, momentami, działań zbrodniczych (mam na myśli np. podkładanie bomb). Świetne wprowadzenie do słabo znanej historii Indochin okresu kolonialnego. Natomiast, niezależnie od mojej jak najlepszej oceny tej pozycji, nie rozumiem wydania jej w serii "Historycznych bitew". Mało tu bowiem bitew, więcej polityki i problemów społecznych.
2005-06-17 Hans Kloss
Książka według mnie jest bardzo dobra. Wprowadzenie w pełni pozwala poznać przyczyny i zamiar wojny. Jeżeli natomiast chodzi o kwestię, że jest tu za mało bitew, a za dużo polityki to wygląda chyba to trochę inaczej.Trudno by było opisywać potyczkę w każdej wiosce i starcie w każdym lesie. Poza tym są w książce przedstawione sposoby działania jednostek USA,Vieth Minhu i Vietcongu. Wojnę w części partyzancką w lesie jest trudno przedstawić w opisie, ale myślę,że autorowi się to udało.
2005-07-21 seba
Bardzo dobra książka. Zgadzam się z przedmówcami, że dużo w niej polityki i historii, a znacznie mniej kwestii czysto wojskowych. W mojej opinii publikacja na tym nie traci. Wokół konfliktu wietnamskiego narosło wiele mitów, stereotypowych spojrzeń. Sądzę, że książka w sposób przekonujący je obala, pokazując przy tym rzeczywiste oblicze pacyfistycznego "drugiego frontu" w USA. Ze swej strony polecam.
2005-08-02 apiasek
świetne ujęcie tematu - poznanie przyczyn i przebiegu konfliktu (ale raczej nie w ujęciu militarnym). Mimo tego, że autor chwilami przesadza z własnym komentarzem to i tak polecam wszystkim, którzy Wietnam znają z filmów (jak ja ;-) ) - prawda jest okrutna i skutkuje zmianą podejścia do wielu wydarzeń (i ludzi) z życia Ameryki. Jedyny mankament to to, że dostałem egzemplarz z pustymi stronami :-(

Napisz swoją recenzję