Batoche 1885

Batoche 1885
 
Autor: Grzegorz Swoboda
Oprawa: miękka
Ilość stron: 368
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096511
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia jednej z najistotniejszych bitew w dziejach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zadecydowała ona o niepodległości państwa kanadyjskiego i o jego podziale na dwie części: francuskojęzyczną i angielskojęzyczną. Kiedy po kolejnej pół godzinie strzelania na ślepo jeden z kanonierów został ranny, a mjr Boulton stracił konia, Middleton zarządził odwrót. Milicjanci wycofali się z wąwozu, tracąc trzech zabitych, śmiertelnie rannego por. Swinforda i pięciu rannych. Wśród tych ostatnich był kpt. Wise, którego wystrzelona z daleka kula z Winchestera trafiła w kostkę. Podczas odwrotu upadł por. Hugo Jon Macdonald, syn premiera, wzbudzając ogólne poruszenie. Okazało się jednak, że nie odniósł rany, lecz tylko oberwał w plecy loftkami, które prawdodobnie wytraciły prędkość i nie przebiły kurtki. Lord Melgund o mało nie dostał kuli z dalekonośnego Sharpsa na bizony. Po chwili ogień Metysów osłabł i milicjanci chcieli jeszcze raz spróbować ataku. Ale generał im nie pozwolił.
 

Recenzje (4)ukryjpokaż

2005-06-15 Robcio
Po prostu klasa sama w sobie. Autor w świetny sposób przybliża mało znany epizod z historii Kanady. Ciekawa opowieść o Kanadyjczykach angielskiego i francuskiego pochodzenia, Metysach i Indianach. Polecam wszytkim lubiącym te klimaty. Pozycja liczy przesło 300 stron, wypada wspaniale przy obecnie publikowanych pozycjach z serii.
2005-07-01 Loki
Bardzo sprawnie napisany "krótki kurs histotii Kanady II połowy XIX w." Szczególnie interesujący jest wątek agresywnej polityki amerykańskiej wobec północnego sąsiada. Historia wojskowości to nie jest, ale nic nie szkodzi. Bardzo wysoko sobie tą książkę cenię!
2005-07-05 Krzysztof
Książki pana Swobody w niniejszej serii (Gettysburg, Little Big Horn i Batoche) to klasa sama dla siebie. Autor po prostu rozkłada opisywane wydarzenia na czynniki pierwsze, analizuje minuta po minucie - to lubię!
2010-08-02 Maciej
Z wielką przyjemnością przeczytałem książkę p. Swobody. Jestem wielkim miłośnikiem Kanady, a ta lektura doskonale oddaje tamte czasy. Serdecznie gratuluje autorowi!!

Napisz swoją recenzję