Marengo 1800

Marengo 1800
 
Autor: Sławomir Leśniewski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Format: 125x195 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311117322
egzemplarz archiwalny
 
 
14 czerwca 1800 roku w pobliżu wsi Marengo, 23 tysiące żołnierzy francuskich stoczyło walkę o swoją ojczyznę i swojego wodza z 45 tysiącami żołnierzy austriackich. Austriacy byli pewni zwycięstwa. Bitwa dobiegała końca - generał Melas pisał do Wiednia raport o sukcesie. Nagle sytuacja zmieniła się diametralnie. Doskonały kontratak francuskiej piechoty, artylerii i kawalerii zwalił się na siły austriackie z potężną siłą. Jak doszło do tej bitwy? Jak wyglądało to starcie? Kogo zwycięstwo pod Marengo uczyniło nieśmiertelnym? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych dni w dobie wojen napoleońskich.
 
Historyczne Bitwy SPIS TREŚCI

Recenzje (2)ukryjpokaż

2011-08-02 Żułwik
Książka bardzo ciekawa - już sam temat daje nadzieję, iż czytelnik nie będzie się nudził. Autor w bardzo przystępny sposób opisał całą sytuację polityczną kampanii 1799 i 1800 r., nie pomijając wątku polskiego - to się ceni. Tekst jest przystępny i łatwy w odbiorze, co sprawia, iż "Marengo" dobrze się czyta. Cała kampania została przedstawiona bardzo dobrze pod względem strategiczno-operacyjnym. Opis bitwy jest żywy i ciekawy, jednakże trochę krótki, brakowało mi tutaj takiej epopei, jaką jest "Waterloo 1815" czy "Praga 1756". Nie mniej jednak tomik uważam za bardzo udany i polecam wszystkim, zwłaszcza napoleonistą. Już zabieram się za "Wagram" i "Jenę-Auerstadt".
2011-02-09 Szymon Jagodziński
Marengo to jedna z najważniejszych bitew dla ówczesnego konsula, a późniejszego cesarza. A bez pomocy gen. Louis Desaixa, Bonaparte omal nie przegrał z pogardzanymi Austriakami. Rzetelne opisanie drugiej kampanii włoskiej Napoleona. Teraz należałoby poczekać na dwie inne książki, które zamknęły by ten temat: kampania Suworowa 1799 roku i kampania dunajska 1800 z bitwą pod Hohenlinden.

Napisz swoją recenzję