Blenheim - Hochstadt 1704

Blenheim - Hochstadt 1704
 
Autor: Rafał Radziwonka
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311111049
egzemplarz archiwalny
 
 
Wywarło to szok, taki sam jaki przeżyła pierwsza linia francuskiej kawalerii, gdy wpadła na ukrytą piechotę gen. Ignolsbyego. Regiment, którym dowodził de Robecq, nawet przeszedł do kontrataku i zepchnął zmieszanych wrogów kilkanaście metrów. "To było prawdopodobnie w tym momencie, kiedy (...) jedne z jego generalnych oficerów wycofał się z oddziałem kawalerii w nieporządku. Marlborough podjechał do niego i, nakazując zatrzymac się, wskazał z ceremonialnym sarkazmem: Panie jesteś w błędzie; wróg jest w tym kierunku: nie masz nic innego do zrobienia jak stanąć przed nim twarzą, a bitwa będzie wygrana". W poniższej pracy autor stara się wykazać, dlaczego bitwa pod Blenheim/Höchstädt, stoczona 13 sierpnia 1704 r., słabo znana w Polsce, powinna znaleźć bardziej znaczące miejsce w polskiej historiografii. Starcie to doczekało się niezwykle bogatej literatury - pisały o nim całe pokolenia zachodnioeuropejskich historyków.
 
SPIS TREŚCI Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2008-06-23 bittrich
Rafał Radziwonka stworzył monografię bitwy stoczonej przez połączone armie książąt: Marlborough i Eugeniusza Sabaudzkiego z armią francusko - bawarską marszałka Tallarda pod Blenheim/Hoehstaedt 13 sierpnia 1704 roku, opisując samą bitwę na tle szerokiego opisu przebiegu wojny o sukcesję hiszpańską. Autor opisał działania zbrojne toczące się na ogromnym obszarze od Bawarii po Gibraltar. Tekst uzupełniają: bibliografia i ciekawe ilustracje.Polecam.
2008-06-26 Dragon
Ciekawie napisana książka poruszająca mało znany w Polsce temat wojny osukcesję hiszpańską. Wprawdzie autor nie ustrzegł sie kilku drobnych błędów wynikających być może z lapsusów w tłumaczeniu żródeł obcojęzycznych np.str.126 - do spotkania między Marlborough a ks.Eugeniuszem doszło 9 czerwca a nie lipca 1704 r.Także na str.199 piechota gen.Charlesa Churchilla przekraczając Nebel miała grożną przeszkodę - wioskę Oberglau - po lewej a nie po prawej stronie. Wynika to wyrażnie z mapki. Pozam tym książka zajmująca. Z okresu przełomu XVII i XVIII w. przydałyby się jakieś monografie z wojny cesarsko - tureckiej np.bitwy pod ohaczem 1687,Slankamen 1691 lub Zentą 1697.

Napisz swoją recenzję