Las Teutoburski 9 r.n.e.

Las Teutoburski 9 r.n.e.
 
Autor: Paweł Rochala
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311121751
26,50 zł
- 35%
17,31 zł
 
"Germanie wyszli z kryjówek i w jednej chwili zbocza gór zaroiły się od półnagich wojowników. Dziwnie dotychczas milczący las przemówił niskim, niczym echo oddalającej się właśnie burzy, pomrukiem ich pieśni bojowej, śpiewanej do tarcz. Nim zdumieni żołnierze rzymscy zdążyli oswobodzić się z uprzęży ekwipunku, już zbiegały do nich ryczące wściekle gromady wojowników. Z kilku, kilkunastu kroków rzucali w zaskoczonych Rzymian oszczepy, po czym wycofywali się, robiąc miejsce następnym miotaczom. W pierwszej chwili Rzymianie byli bezradni, zwłaszcza, że ataki następowały z dwóch stron. Wiadomo było, co robić - należało sformować szyk i odeprzeć napastników, by zrobić sobie miejsce do manewrów. Ale w sytuacji, gdy żołnierze padali jak zżęte łany, a w zgiełku bitwy ginęły słowa komend centurionów, trudno było o przemyślane, czy nawet wyćwiczone działanie." Las Teutoburski 9 r. n. e. przybliża w popularnej formie skąpo dotychczas przedstawiany w polskiej nauce i literaturze fragment dziejów Imperium Rzymskiego. W książce wykorzystano dostępny materiał źródłowy oraz najnowsze osiągnięcia archeologów niemieckich, którzy zlokalizowali miejsce bitwy i systematycznie je badają. Omówiono wcześniejsze kontakty militarne Rzymian i Germanów, organizację sił zbrojnych i sposoby prowadzenia wojen przez strony konfliktu, ofensywę rzymską w Germanii i samą, trzydniową bitwę, której wynik znacząco przyczynił się do uznania Renu za granicę bezpośrednich wpływów rzymskich.
 
Fragment książki Historyczne Bitwy - Serie Bellony Starożytność

Recenzje (7)ukryjpokaż

2008-04-16 Zbigniew
Pozycja wyjątkowa na polskim rynku, chyba jeszcze nikt tak nie pisał o tym temacie, jeśli w ogóle. Paweł Rochala jest klasą sam dla siebie. Nie wiem czy jest ktoś w Polsce piszący o wojskowości antyku w sposób tak barwny i zarazem kompetentny. Polecam z zamkniętymi oczami.
2008-05-06 rec
Jak zwykle świetnie. Dlaczego p. Rochala nie pisze szkolnych podręczników do historii?
2008-05-15 Sylwek
Bardzo dobra książka, jedna z lepszych z całej serii. Doskonałe połączenie barwnej opowieści z podręcznikiem historii starożytnej.
2008-07-21 Robert
No świetna książka. Po przeczytaniu miałem ochotę pojechać zobaczyć miejsce bitwy
2008-07-25 Zbyszek
Kolejna znakomita książka Pawła Rochali. Mimo, że znaczna część książki nie dotyczy bezpośrednio walk w Lesie Teutoburskim, ale zawiera skróconą historię zmagań Rzymian z plemionami germańskimi, to jednak w książce znalazło się wszystko co powinno znaleźć się w "Historycznych bitwach": wprowadzenie do głównego tematu, opis walczących stron, w tym fachowy opis ich organizacji i uzbrojenia, wydarzenia będące bezpośrednią przyczyną bitwy, szczegółowy opis bitwy i jej skutków. Wszystko to należycie uporządkowane i napisane w dobrym stylu. Do tego niezłe ilustracje i niezłe mapy. Książkę czyta się znakomicie, trudno oderwać się od lektury. Oczywiście wymagający czytelnicy, którzy zawsze muszą się czepiać (niestety sam się do takich zaliczam), znajdą parę mankamentów. Podam przykład. W opisie ostatniego dnia bitwy las, w którym ukryło się kilka tysięcy Germanów z zamiarem niespodziewanego zaatakowania związanych walką głównych sił rzymskich, autor najpierw lokalizuje na północny-wschód od głównych sił germańskich. Jednakże z dalszej części tekstu oraz z mapki wynika, że chodziło raczej o północny-zachód a nie północny-wschód. Ta rozbieżność to chyba pomyłka autora. Trochę utrudnia ona czytelnikowi orientację w terenie walk i to w najważniejszym decydującym momencie bitwy. Szkoda też, że autor nie pokusił się o analizę wielkości strat obu stron. Wiadomo, że bitwa skończyła się wielkim sukcesem Germanów, ale jaka była cena tego zwycięstwa? Oczywiście te drobiazgi nie zmieniają mojej wysokiej oceny książki. "Las Teutoburski" zaliczam do moich ulubionych "HB" a Pawła Rochalę do ulubionych autorów.
2009-01-16 PiotrT
Kupiłem, przeczytałem i ... polecam każdemu. Dowiedziałem się bardzo wiele o kawałku historii, którego praktycznie nie znałem. Czekam na następne książki.. pozdr pt
2013-06-30 jerry
Szóstka, szóstka i jeszcze raz szóstka. Barwność stylu plus rzetelność historyka.

Napisz swoją recenzję