Wrogowie Rzymu

Wrogowie Rzymu
 
Autor: Philip Matyszak
Oprawa: twarda lakierowana
Ilość stron: 264
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311106789
egzemplarz archiwalny
 
 
Kontrowersyjny i krwawy Rzym wnosił światło cywilizacji w ciemności barbarzyńskiego świata, przekazując podbitym ludom prawo, architekturę i literaturę. WROGOWIE RZYMU - książka nowatorska i oryginalna - ukazuje wzrost znaczenia i stopniową degenerację Rzymu z punktu widzenia ludzi, którzy przeciwko niemu stawali, od pielęgnujących kulturę materialną Greków, zaawansowanych cywilizacyjnie Egipcjan, po dzikich i porywczych Germanów czy Brytów bądź przedstawicieli azjatyckich imperiów - Persów, Partów. Ich przywódcami kierowały: ambicja, żądza zwyciężania, strach, polityczna kalkulacja, a czasami też zwykła chciwość. Niektórzy walczyli, by ochronić swoje dziedzictwo i dotychczasowy sposób życia, inni - by przeżyć, pozostali - byli wojownikami i kochali bitwy. Książka niezwykle ciekawym językiem oddaje specyfikę walczących oddziałów, kreśli barwne sylwetki wielkich dowódców i opisuje taktyki stosowane w różnych regionach. Zadzieranie z potężnym Rzymem oznaczało prowokowanie niebezpieczeństw. Tylko niektórzy mężczyźni i kobiety przedstawieni na kartach tej książki zmarli we własnych łóżkach. Wercyngetoryksa i Jugurtę ścięto. Mimo że zwycięzcy zapewnili im, po schwytaniu, nietykalność, w czasie uczty triumfalnej zgładzili ich po cichu. Niektórzy tu opisani - wśród nich najwięksi adwersarze Rzymu: Hannibal, Boudika, Kleopatra - popełnili samobójstwo. Książka aż roi się od silnych charakterów i dziejowych burz. Jaka rzeczywistość wyziera spoza legend o gladiatorze Spartakusie? Ile prawdy jest w opowieściach o zdobywcy-Szapurze, przywódcy guerilli - Wiriatusie i Mitrydatesie - koneserze trucizn? Niektórzy wrogowie Rzymu to zacni bohaterowie, inni zaś - nikczemni mordercy, lecz każdy może się poszczycić unikalną i fascynującą historią, przedstawioną na kartach tej wyjątkowej książki.
 
ARMIE ŚWIATA ANTYCZNEGO. REPUBLIKA RZYMSKA I KARTAGIŃCZYCY IMPERIUM U PROGU ZAGŁADY. NAJAZD CYMBRÓW I TEUTONÓW Starożytność

Recenzje (1)ukryjpokaż

2007-11-05 Janusz
Książka napisana z punktu widzenia tych, którzy ostatecznie zostali pokonani i nierzadko zniszczeni przez Rzym. A swoją drogą ciekawe, jak wyglądał by świat starożytny, a także nasza współczesna cywilizacja, gdyby nie było Imperium Rzymskiego? W galerii wrogów Rzymu przedstawionych przez autora brakuje postaci Pyrrusa i Antiocha III.

Napisz swoją recenzję