Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu

Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu
 
Autor: Dariusz Piwowarczyk
Oprawa: twarda
Ilość stron: 304
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311105669
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka przedstawia, bliżej nieznany dotychczas polskiemu czytelnikowi, jeden z najciekawszych etapów normańskiej ekspansji w XI stuleciu - podbój południowej Italii, próbę opanowania bałkańskich posiadłości Cesarstwa Bizantyjskiego oraz utworzenie Księstwa Antiochii. Prawie stuletnie zmagania (1016-1108) obfitowały w bitwy, lecz na podstawie zachowanych źródeł dokładnie można odtworzyć przebieg tylko jednej z nich (pod Dyrrachium w 1081 roku). Na szczęście była to największa i najważniejsza z normańsko-bizantyjskich bitew, wpisująca się w długie dzieje konfliktu pomiędzy chrześcijańskim Wschodem i Zachodem. Wyznaczała ona zarówno apogeum potęgi wojowniczego księcia Apulii Roberta Guiscarda, jak i - pomimo klęski - początek odrodzenia bizantyjskiej mocarstwowości.
 
CZWARTA KRUCJATA Wielkie Bitwy - Wielcy Dowódcy Wyprawy krzyżowe

Recenzje (3)ukryjpokaż

2007-09-21 arapaho
Temat książki przybliżający mniej znany temat mianowicie normańską ekspansje na południowe tereny Italii już zasługuje na uwagę. A ich relacje z Cesarstwem Bizantyjskim opisane w książce na tle szerokej panoramy dziejów dają arcyciekawą lektórę. Pasjonująca książka
2007-10-31 Janusz
Książka porusza mało znany fragment dziejów średniowiecza, a przecież Bizancjum było przez setki lat centrum cywilizacyjnym Europy, zaś Normanowie to swoisty fenomen tamtych czasów. Autor ciekawie opisuje relacje i stosunki pomiędzy nimi i ich wpływ na dzieje Europy.
2007-11-09 adrr
ksiazka - rewelacja!

Napisz swoją recenzję