Akcjum 31 p.n.e.

Akcjum 31 p.n.e.
 
Autor: Andrzej Murawski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311095949
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia jednej z najsłynniejszych bitew morskich starożytności, która zadecydowała o zwycięstwie Oktawiana nad Antoniuszem w walce o władzę w imperium rzymskim. W kluczowym momencie Kleopatra opuściła pole bitwy, a w ślad za ukochaną uciekł Antoniusz. Bitwa zakończyła okres wojen domowych w państwie rzymskim. Całą władzę przejął Oktawian. Z historią bitwy splótł się jeden z najsłynniejszych romansów starożytności. Atakujące liburny wpadały na wystające z burt linie wioseł i ? miażdżąc je ? unieruchamiały przeciwników lub wydatnie zmniejszały ich prędkość. W tym czasie łucznicy Antoniusza prowadzili ostrzał z wyższego poziomu pokładów, a marynarze i legioniści ciskali za burtę kamienie i pojemniki z płonącą smołą lub węglem drzewnym. Te natomiast, lądując na przepływających w dole niższych okrętach, siały śmierć, zamieszanie i wzniecały pierwsze pożary. Jednak cezarianie i na to znaleźli sposób. Oto ich jednostki zaczęły szturmować poszczególne okręty przeciwnika wspólnie, w grupach po trzy-cztery, dzięki czemu wysiłek obrońców uległ rozdrobnieniu, a ostrzał liburn osłabł.
 

Recenzje (4)ukryjpokaż

2005-04-22 Bloodwynn
Książka świetnie obrazująca grę polityczną, układ sił i wreszcie bitwę morską niedaleko przylądka Akcjum. Polecam! Krótka, ale naprawdę starannie zrobiona. Najważniejsze w tej książce nie jest bitwa, ale polityka i propaganda. Porywające!
2005-06-10 wasiu
Jedna z lepszych prac.O WOJNACH POMIĘZY TRIUMWIRATAMI.W CIEKAWY SPOSOB AUTOR OPISUJE ZMAGANUIA POLITYCZNO-WOJSKOWE PRZED SAMĄ BITWA.NIE UJMUJAC NIC BITWIE.GODNAS POLECENIA WSZYSTKIM MILOSNIKOM STAROZYTNOSCI.
2006-05-07 piotrek
Niezła książka i czyta się ją z zainteresowaniem. Dlaczego tylko na miłość boską autor usiłuje nas przekonać, że to Antoniusz wygrał?
2007-05-12 rembrandt
Zgadzam się z Bloodwynnem.Chodziło tu o politykę.A co do samej bitwy,to Kleopatra zbyt wcześnie uznała bitwę za przegraną i rzuciła się do ucieczki.Dlatego Oktawian zatriumfował.Nie wszystko było jeszcze stracone;może Kleopatra nie miała dużego talentu do prowadzenia bitew na morzu...

Napisz swoją recenzję