Borodino 1812

Borodino 1812
 
Autor: Piotr Dróżdż
Oprawa: miękka
Ilość stron: 254
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311095779
egzemplarz archiwalny
 
 
Bardzo ciekawa, napisana niezwykle sugestywnym i barwnym językiem pozycja dla historyków i pasjonatów wojskowości. Książka opisuje genezę, strategię i przebieg bitwy, która otworzyła wojskom Napoleona drogę do Moskwy. Autor przedstawia także zmiany zachodzące w Armii Francuskiej już od połowy XVIII wieku, podaje też kilka ciekawostek z początków wojen napoleońskich. Dla lepszego zobrazowania wydarzeń czytelnik ma do swojej dyspozycji zbiór map i rycin. Lud moskiewski do końca wierzył w to, że Kutuzow wyda nową bitwę Napoleonowi u bram stolicy. Umacniał go w tym mniemaniu gubernator wojenny miasta hrabia Fiodor Roztopczyn. Robił to, mimo że wiedział, jaką decyzję podjął sztab rosyjski. Jednocześnie starał się wszelkimi środkami zapobiec samowolnemu poderwaniu się mieszkańców Moskwy do walki. Między innymi w tym celu nakazał przeciąć liny dzwonów cerkiewnych, by nie można było ich użyć do dania sygnału do boju. Tymczasem masy żołnierzy rosyjskich, zamiast stanąć do walki, przechodziły w posępnym marszu przez ulice Moskwy. Do mieszkańców dotarło wreszcie, że prastara stolica carów nie będzie broniona.
 

Patronat

logo_ksiazki_wp

Recenzje (9)ukryjpokaż

2005-03-18 de Tolly
Bardzo ciekawa książka!!! Bardzo Szczegółowo opisana bitwa. Dobrze też są opisane wojny napoleońskie. Polecam dla tych których interesuje kampania Napoleońska.
2005-04-03 Sławomir Łukasik
Jedna z lepszych pozycji, charakteryzująca się nie tylko troską o szczegółym, ale ładynm, miłym dla oka językiem.
2005-04-18 Krzysztof Marcinek
Te dwie recenzje zostały napisanbe chyba przez ludzi, którzy pobieżnie interesują się historią wojen albo wogóle nie czytali tej książki (bez urazy)!!!! Borodino 1812 to jedna z najgorszych pozycji w tej serii. Opis bitwy wcale nie jest szczegółowy - nie pada w nim bodaj ani jedna nazwa żadnego rosyjskiego pułku. Co więcej książka ta jest praktycznie oparta na dwóch źródłach: Wojnie 1812 Kukiela i wspomnieniach Segura adiutanta Napoleona. To trochę mało zważywszy że pierwsza jest z okresu międzywojennego a druga z XIX wieku! A przecież wystarczyło przeszukać trochę internet aby znaleźć niezwykle szczegółowy OdeB obu armii u progu kampanii 1812 roku (w języku rosyjskim). Jak dla mnie to ta praca jest zbyt popularna a za mało naukowa.
2005-11-04 Dr Piotr
Chcę zauważyć, że ksiąka ta nie ma być nudnym uczelnianym wywodem, obładowanym wielkim aparatem naukowym. To pozycja skierowana do pasjonatów historii, ale nie koniecznie znawców z naukowymi tytułami.Książka ta całkowicie spełnia swoje zadanie, gdyż jest napisana barwnym i niezwykle sugestywnym językiem. Takich typowo popularno-naukowych (z naciskiem na "popularno")pozycji powinno byc na rynku więcej. Jednocześnie pragnę zaznaczyć,że popularny charakter tej książki w niczym nie umniejsza jej walorów poznawczych.
2005-11-15 Nauczyciel historii
NIe zgadzam się z Dr. Piotrem. Czym innym jest napisanie ksiązki popularnej, która spotka się z zainteresowaniem szerokiego odbiorcy, nie mającego nawet bliskiego kontaktu z historią, a czym innym jest napisanie dziełka, które jest słabym powieleniem istniejących publikacji. Dodatkowo zaprezentowane "szerokie ujęcie" materiału i szukanie genezy bitwy pod Borodino u początków wojen rewolucyjnych, przynosi więcej szkody niż korzyści, bowiem stanowi zły wzór dla nieprzygotowanych do odbioru dzieła czytelników. Jest to również lekceważenie miłośników serii HISTORYCZNE BITWY, którzy zdążyli się przyzwyczaić do wyżsżego niż "Borodino" poziomu serii.
2006-02-07 McGregor
Bardzo dobra pozycja dla historyków wojskowości! Pan Krzysztof Marcinek z pewnością nie był w stanie zauważyć, iż gdyby autor pisał nazwy pułków rosyjskich to mógłby równie dobrze napisać książkę pod tytułem "Pułki armii carskiej w dobie wojen napoleońskich" itd. Powód ? Pod Borodino było dziesiątki formacji po obydwu stronach i wystarczy podanie samych korpusów, dywizji, brygad i ich dowódców ! Poza tym autor pisząc o początkach wojen napoleońskich wprowadził w temat i podał kilka ciekawostek z tego okresu! Świetna książka !
2006-10-11 McDżordż
książka jest baaaardzo dobra. Mimo przeczytania egzemplarza z biblioteki nabyłem swój własny i wracam do niej.
2007-04-12 qwerty
Moim zdaniem świetnym posunięciem było opisanie zmian zachodzących w Armii Francuskiej już od pol. XVIII. Dzięki temu widzimy, jak wieke dokonał Napoleon. Zgadzam się z przedmówcą. Książki serii HB nie są akademickimi wykładami przeznaczonymi dla profesorów, tylko pozycjami dla historyków-amatorów. Nie czepiajcie się
2008-09-25 Wieniawa
Moim zdaniem książka ta jest jedną ze zdecydowanie słabszych pozycji serii. Opis samej bitwy jest stosunkowo krótki i nie wybiegający poza zakres tego, co już ustalił M. Kukiel, a przecież w jego monumentalnej "Wojnie 1812" był to zaledwie jeden z epizodów. Opis dziejów rewolucji i życia samego Napoleona był kompletnie niepotrzebny i chybiony. Część dotycząca rozwoju armii francuskiej to z kolei powtórzenie tez i informacji R. Bieleckiego. Szkoda, bowiem mimo, ze temat "zgrany", to przy obecnych możliwościach pozyskiwania źródeł, np. relacji i pamiętników, nadal ciekawy i nie wyczerpany.

Napisz swoją recenzję