Detroit 1763

Detroit 1763
 
Autor: Aleksander Sudak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311103135
egzemplarz archiwalny
 
 
Najazdy na pogranicze rozpoczęły się niemal d razu, gdy Delawarowie, Szawanezi i Mingo słyszeli o zdobyciu fortów na Zachodzie. Wojna nie trwała więcej niż miesiąc, kiedy Shamokin Daniel i jego osiemnastu Delawarów wyruszyli znad Ohio i po przebyciu Alleghenów skierowali się w dolinę Susquehanny, z której zaledwie siedem lat temu wygnali ich Anglicy. Jechali konno w dzień, śpiąc nocą bez rozpalania ognia, nękani przez owady, myszy i chłód. Jedli mało, głównie zimną potrawę zwaną przez kolonistów "zielonym prochem", a będącą mieszaniną prażonej kukurydzy, ziół i soli. Licząc na zaskoczenie posuwali się w stronę odosobnionych, lecz zbrojnych i spodziewających się już niebezpieczeństw osiedli. Książka przybliżająca realia wojny lat 1763-1765, nazywanej wojną Pontiaka, którą indiańskie plemiona znad Wielkich Jezior i z doliny Ohio wydały Anglikom - największej ówczesnej potędze w Ameryce Północnej. Autor ukazuje te zmagania na szerokim tle społecznym epoki. Przedstawia metody prowadzenia walk w puszczach, taktykę i strategię stosowaną przez Indian i ich przeciwników. Udowadnia, że Indianie mieli w niej pełne szanse na zwycięstwo. Zrywa też ze stereotypem, jakoby ustępowali oni intelektualnie i kulturowo przybyszom z Europy. Zgodnie z prawdą historyczną przedstawia rzeczywisty przebieg wydarzeń i rolę jaką odegrały w nich czołowe postaci tego okresu, w tym Pontiak, wódz plemienia Ottawa, któremu do niedawna powszechnie przypisywano wyłączną zasługę zorganizowania największego w dziejach zbrojnego wystąpienia Indian północnoamerykańskich.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (5)ukryjpokaż

2006-02-16 sabek
Ksiażka godna polecenia, niczym nie ustepuje QUEBEC 1759 Jarosława Wojtczaka, jest jakby jego kontynuacją.Dobrze przedstawiona geneza konfliktu ,obie strony, oraz głowne postacie.Jedynie do czego mogę sie przyczepic to mało dokładne mapy.
2006-04-29 madmax2
Doskonała książka. Do przeczytania w jeden wieczór. Autor odwalił kawał dobrej roboty i udowodnił, że Indianie to nie tylko dzicy wojownicy walczący o skalpy i nie widzący interesu poza swoim plemieniem. Bardzo ciekawa charakterystyka samego Pontiaca, którego postać została tutaj trochę odbrązowiona (z innych publikacji można było wnosić, ze to człowiek poziomu Tecumseha, a tutaj okazuje się, że oprócz cech pozytywnych Pontiac bywał okrutny i małostkowy). Czekam na następne pozycje o wojnach Indian leśnych np. Bitwa pod Zaporą z Pni 1891, Tippecanoe 1811, albo coś o wojnach z Seminolami , czy też Saukami i Lisami.
2006-10-28 darek
Książka dobra, ale styl słaby. Czasami ma się wrażenie, że autor mechanicznie tłumaczy z j. angielskiego na polski.
2006-10-30 Kuba
Książka bardzo dobra. Brak dobrego stylu rekonpensuje szczegółowością i dobrym opisem powstania Pontiaka. Moja ocena książki: 5- GORĄCO POLECAM !!!
2008-12-15 KAROL
Książka godna uwagi, zwłaszcza dla osób zainteresowanych wojnami kolonialnymi w Ameryce Płn. w XVIII wieku. Gorąco polecam.

Napisz swoją recenzję