Kynoskefalaj 197 p.n.e.

Kynoskefalaj 197 p.n.e.
 
Autor: Krzysztof Kęciek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311094713
egzemplarz archiwalny
 
 
Praca ta jest poświęcona decydującej bitwie II wojny macedońskiej, w której legiony rzymskie pod wodzą konsula Flamininusa rozbiły armię macedońską dowodzoną przez króla Filipa V. Dzięki bardzo dobremu opisowi sytuacji politycznej tamtego okresu książka może stać się dla czytelnika nieocenionym źródłem wiadomości o ówczesnych czasach. Nim masy wojowników zwarły się ze sobą, legioniści idący na przodzie cisnęli z rozmachem swe oszczepy. Włócznicy Filipa ponieśli raczej niewielkie straty, gdyż żołnierze kroczący w pierwszym szeregu, najbardziej narażeni na pociski, mieli solidne pancerze. Królewscy włócznicy parli naprzód, stąpając po ciałach poległych towarzyszy. Potworny, iskrzący się tysiącami grotów walec falangi toczył się ze straszliwym impetem w dół po zboczu ? a we frontalnym ataku taka formacja była niezwyciężona. Rozpędzeni falangiści powalili pierwsze szeregi przeciwników. Gdy italski żołnierz cisnął pilum, pozostał mu do dyspozycji tylko miecz, lecz nie mógł nim dosięgnąć nieprzyjaciół, bezpiecznych za gęstym płotem saris. W twarz każdego rzymskiego wojownika stającego w pierwszym szeregu godziło cztery lub pięć grotów. Stojący na tyłach legioniści z mieczami nie mogli im przyjść z pomocą?
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2005-04-04 Krystian
Jest to jedna z najlepszych książek z serii HB. Zawiera bardzo dobry opis sytuacji politycznej tamtego okresu. Pewnym utrudnieniem jest niedostateczna ilość map ale książka i tak jest bardzo dobra. Jestem pewien, że zainteresuje nawet osoby obyte już w temacie.
2007-06-15 Janusz
Dobra i ciekawa książka. Ukazuje dramat Macedonii i jej władcy Filipa V w obliczu nieuniknionej i z góry skazanej na klęskę konfrontacji z Rzymem. Interesująco pokazana sytuacja polityczna w Owczesnym świecie.

Napisz swoją recenzję