Tannenberg 1914

Tannenberg 1914
 
Autor: Piotr Szlanta
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311102835
egzemplarz archiwalny
 
 
Rozpoczęcie ataku wyznaczono na godz. 4.00. Hindenburg i Ludendorff chcieli osobiście nadzorować operację. Wybrano dla nich punkt obserwacyjny na wzgórzu leżącym na południowym krańcu jeziora Dąbrowa Wielka. Stamtąd roztaczała się panorama na odległe o 7 km Uzdowo. Gdy tuż przed wyjazdem z kwatery dowództwa armii w Lubawie nadszedł tam meldunek zdobyciu Uzdowa i marszu I Korpusu na Nidzicę wśród obecnych sztabowców zapanowała niemal euforia. Ludendorff wręcz stwierdził, że bitwa została wygrana. Po przybyciu na miejsce okazało się jednak, że radość była przedwczesna i zaszło nieporozumienie. Książka przybliżająca jedną z ważniejszych bitew w historii Niemiec, a pośrednio i Europy. Zwycięstwo wojsk Rzeszy pod Tannenbergiem szybko urosło do rangi symbolu, umacniając mit niezwyciężonej armii niemieckiej. Polacy stali się ofiarami tamtych wydarzeń. Z jednej strony zamieszkiwali ziemie będące areną działań wojennych, a z drugiej - walczyli w szeregach przegranej armii rosyjskiej.
 
HISTORYCZNE BITWY

Recenzje (6)ukryjpokaż

2005-12-15 Szymon
Bardzo podobało mi się, że autor poruszył tematykę nie tylko tytułowego Tannenbergu, ale też dwóch bitew nad Jeziorami Mazurskimi. Momentami był trochę zbyt ogólny, ale to chyba kwestia obszerności tematu. Kolorowe mapki na końcu mogłby być bardziej dokładne. Czarnobiałe plansze żołnierzy obu stron - aż prosiło się o ich większy i kolorowy format. Ogólnie - solidna pozycja. Polecam! p.s. Mam nadzieję na kolejne tomiki z okresu Wielkiej Wojny.
2006-02-12 Tomek
Pozycja w całości zamyka temat działań w Prusach wschodnich w pierwszym okresie wojny - to duży plus. Sama bitwa pod Tannenbergiem jest opisana dzień po dniu - to również plus. Minusem są małoszczegółowe mapki - bez dodatkowej mapy można się pogubić w kierunkach. Ponadto aż prosiło się aby 26-31 sierpnia adekwatnie do tekstu odzwierciedlić na tych mapkach. Ale poza tym to bardzo dobra książka.
2006-03-20 Sebastian
Profesjonalizm autora sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. Problemem są małoszczegółowe mapki. W kolejnych wydaniach trzeba to koniecznie uzupełnić! Ale bez paniki, pozycję jak najbardziej polecam.
2007-04-01 Libertador
Książka jaknajbardziej profesjonalna i pisana wspaniałym językiem Pana Piotra Szlanty który jak nikt potrafi wprowadzić w klimat z początków XX wieku. Również Pana artykuły z magazynie Mówią Wieki są zawsze najwartościowszą cześcią tego pisma. Zachęcam Pana do pisania dalszych książek o Wielkiej Wojnie a wydawnictwo do wydawania większej ilości książek o tym fascynującym okresie jakim była I wojna światowa. PS. Dobrze by było zobaczyć Marna 1914r. w HB. ;-)
2007-04-01 Victor Dankl
Tak To prawda Pan Szlanta napisał naprawdę świetną książkę. Aczkolwiek co do przyszłości (wydawniczej) ja wolałbym front wschodni, a dokładniej Galicyjski. Może Limanowa? a może Kraśnik? hmmm a może Komarów? To jest ziejąca luka!! Front Zachodni po Marnie jest jak jajecznica zasmażona, ciężko przełknąć a jak już się przełknie to na zdrowie ci to nie wyjdzie.
2010-11-18 Żułwik
Już dawno chciałem przeczytać ten tomik. I udało się !! Nie zawiodłem się - jest świetny !! Bitwa pod Tannenbergiem wyrosła do rozmiaru legendy, jako rewanż Germanów na Słowianszczyźnie za Grunwald i należy do jednej z najbardziej znanej batalii Wielkiej Wojny. Dlatego też warto zainteresować się tym HB-kiem. Ale nie tylko z tego powodu - zachętą może być też poziom jaki pokazał autor "Tannenbergu". Książka prawie w całości poświęcona jest tytułowej bitwie oraz bitwie nad Mazurskimi Jeziorami, która powiązana była z tą pierwszą. Autor w dużą dokładnością przedstawia sytuacje strategiczną obu przeciwników oraz poczynania taktyczne armii operujących w tych terenie. Analizuje i ocenia te ruchy i opisuje starcie pod Tannenbergiem dzień po dniu. Mapki umieszczone na końcu są dokładne i bardzo ułatwiają zrozumienie tego co się działo na tym obszarze prawie 100 lat temu. Trudno się oderwać !!

Napisz swoją recenzję