Dien Bien Phu1954

Dien Bien Phu1954
 
Autor: Bogusław Brodecki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311088519
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia stoczonej na północy Indochin bitwy, która zadecydowała o wyniku zmagań miedzy kierowaną przez komunistów partyzantką wietnamską a francuskim korpusem ekspedycyjnym i współpracującymi z nim formacjami miejscowej ludności. Bogusław Brodecki przedstawił zarówno militarne aspekty działań, polityczne manewry, jak i światowy kontekst działań. Starcie zakończyło okres kolonialnego panowania Francji w tym regionie, doprowadziło do genewskich negocjacji i - w efekcie - podziału Wietnamu na Północny i Południowy.
 

Recenzje (3)ukryjpokaż

2004-07-16 XXX pl
Wspaniała książka!!!!!!!! Każdy zainteresowany problemem Indochin po 2 wojnie światowej powinien ją przeczytać. Pozatym książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, a poszczególne działania obu armii są dokładnie opisane. Autor jest obiektywnym obserwatorem, przytaczającym wiele tekstów żródłowych na potwierdzenie swoich tez. Przed opisaniem samej bitwy autor dokładnie wprowadza czytelników w sytuację jaka panowała w Indochinach, skrupulatnie wyjaśniając genezę wojny i krok po kroku opisując jej przebieg. Szczerze naprawdę polecam ten tytuł!!!!!!
2005-07-12 Zbyszek
Świetna książka opisująca jedną z najciekawszych bitew XX wieku. Znakomicie się czyta. Mimo, że została napisana w czasach PRL-u, autor nie okazuje szczególnej sympatii Wietnamczykom, lecz zachowuje obiektywizm. Na wyróżnienie zasługuje schematyczny rysunek obozu warownego Dien Biem Phu, który bardzo pomaga czytelnikowi w orientacji na polu bitwy. Cieszę się, że Bellona wznowiła tę książkę. Proponuję czytać ją w następującym zestawieniu: 1. "Ko Chang 1941", 2. "Dien Bien Phu 1954", 3. "Wietnam 1962-75". Wojny w Indochinach są w Polsce mało znane i rzadko opisywane, choć przecież nie jest to historia odległa. Dlatego mam nadzieję, że "Historyczne Bitwy" będą kontynuować serię indochińską opisując np. wojnę w Kambodży, albo wojnę wietnamsko-chińską. Jedynym mankamentem drugiego wydania "Dien Bien Phu 1954" jest okładka "ozdobiona" ilustracją mojego "ulubionego" autora, tj. Pawła Głodka. Przedstawia kłębowisko stłoczonych postaci w pstrokatych kolorach z wytrzeszczonymi oczami i otwartymi ustami. Jak zwykle u Pawła Głodka, jest też sporo trupów. Paweł Głodek lubuje się chyba w rysowaniu broni strzeleckiej. Na małej okładce "Dien Bien Phu" udało mu się zmieścić 13 różnych typów karabinów, erkamemów, peemów itd. Całość wygląda strasznie. Zwłaszcza w porównaniu z atrakcyjnymi, moim zdaniem, okładkami "Ko Chang 1941" oraz "Wietnam 1962-75".
2015-01-01 CP
Świetna książka, czytać z dołączoną mapą.

Napisz swoją recenzję