Powstanie Mahdiego 1881-1899

Powstanie Mahdiego 1881-1899
 
Autor: Daniel Gazda
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311099448
egzemplarz archiwalny
 
 
"Kiedy czoło biegnących mahdystów zbliżyło się do bramy, Gordon zszedł do swojej garderoby i przebrał się w biały mundur, a następnie wszedł na górny podest schodów, uzbrojony w rewolwer i szablę, i oczekiwał na derwiszów. Widząc Gordona mahdyści przez chwilę się zawahali, lecz wkrótce z krzykiem ruszyli w jego kierunku..." Wspaniała, nieszablonowa publikacja ? pierwsza tak obszerna próba przedstawienia okresu mahdi. Powstanie Arabów przeciwko kolonizatorom, jakie miało miejsce na ziemiach dzisiejszego Egiptu i Sudanu, było jednym z największych czynów wolnościowych XIX wieku. Trwało kilkanaście lat i było bardzo krwawe. Niekonwencjonalne metody walki Arabów zmusiły wojska angielskie do zmiany taktyki wojennej. Nietuzinkowa charyzma przywódcy, którego uznawano za następcę Mahometa, zaowocowała niezwykłą determinacją powstańców, co zagroziło panowaniu Imperium Brytyjskiego w północnej Afryce.
 

Patronat

logo mw_wp

Recenzje (11)ukryjpokaż

2004-09-26 tyg-rysek
Na pewno bardzo ciekawa i interesuąca pozycja z serii Historyczne Bitwy, szczególnie dla osób które lubią, a ja się do nich zaliczam, zderzenia dwóch światów o kapitalnie odmiennym sposobie wojowania. Napewno na rynku polskim jedna z najlepszych pozycji dotyczących mahdii. Niezmiernie mi szkoda, że pozycja nosi nazwę "Powstanie Mahdiego" a nie "Omdurman 1898", jak wszystkie inne książki tej serii co było wizytówką Historycznych Bitew.
2004-10-06 kogai
Ciekawy temat. Nieźle napisane - oprócz fragmentu o militariach gdzie autor używa terminologi wybitnie niefachowo irytującej. Polecam warto przeczytać. Ocena 4.
2004-10-13 nil
niezgadzam się z tyg-ryskiem.Omdurman 1898,to tylko "moment" na który złożyło się wiele aspektów politycznych i religijnych poprzedzających tę bitwę.
2005-05-19 Mahdi
Brakowało ksiżki na ten niewątpliwie ciekawy i interesujący temat, dzięki panu Gazdzie kolejne luki w polskich książkach na temat histori Afryki zostały wypełnione.
2005-05-27 Robcio2005
Oryginalny temat przedsatwiony ciekawie i ze znajomością zagadnień. Cieszy, że Bellona i autor sięgneli po ten temat, znany ogółowi społeczęństwa przez pryzmat "W pustyni i w puszczy " Sienkiewicza. Szkoda, że to jedna z nielicznych pozycji HB poświęconych bitwom "kolonialnym". Być może w przyszłości warto by jeszcze zaprezentować "podobne klimaty".
2006-07-25 deer hunter
Świetnie napisana, bardzo ciekwa lektura.Moja wiedza na temat historii tamtego regionu oparta była na książkach H. Sienkiewicza i K. Giżyckiego, czyli była znikoma. Gratuluję autorowi i.....czekam na następną pozycję.
2007-03-15 abdullahi
Jedna z najciekawszych książek, jakie przeczytałem. Tak mi się spodobała, że zamówiłem inną pozycję tegoż autora: Pola Katalaunijskie 451. Polecam obydwie!
2007-07-24 McDżordż
Cóż, książka jest baaaaaaaardzo dobra i godna polecenia! Rzetelna, pisana przystępnym i prostym językiem, odsłania nieznane polskiemu czytelnikowi zmagania na kontynencie afrykańskim. Sytuacja w Egipcie i Sudanie w XIX wieku jest bardzo ciekawa, a książka pana Gazdy wciąga i przybliża nam tę tematyką zarówno pod względem militarnych zmagań, rozwoju wojskowości, taktyki plemion arabskich i mahdystów i armii angielskiej, tła politycznego i sytuacji gospodarczo-społecznej. brawa dla pana Daniela Gazdy!
2007-07-28 Waldek
Książka jest dobrze napisana, szczegółowa, obok problematyki militarnej naszkicowano tez sytuację społeczna i polityczną,Na pewno jedna z lepszych pozycji w HB-szkoda ,że pan Gazda skupia się ostatnio na starożytnosci ,a nie np wojnach kolonialnych.Mam nadzieje ,że jeszcze wróci i do tej epoki.
2008-01-06 ytka
Bardzo dobra.Polecam!
2008-01-06 Michał
Autor po mistrzowsku opisał mało znany temat polskiemu czytelnikowi.Opisy walk, uzbrojenia,działań na polu dyplomatycznym i wojskowym pozwalają czytelnikowi poznać realia tamtego konfliktu i epoki końca XIX wieku.Trochę razi poparcie jakie autor udziela mahdystom, ale całość jest na 5+.

Napisz swoją recenzję