Tarutino 1812

Tarutino 1812
 
Autor: Andrzej Dusiewicz
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311099456
egzemplarz archiwalny
 
 
Polski atak znienacka spadł na jegrów 48. pułku. Widząc nadbiegającą konnicę, próbowali oni stworzyć dwa batalionowe czworoboki. Jednak zabrakło im czasu. Dobrze wyszkolony batalion mógł sformować czworobok w ciągu 3-5 minut. Jazda w tym czasie mogła pokonać dystans nawet kilkuset metrów. Polscy kawalerzyści zaatakowali z mniejszej odległości. Spadli na jegrów jak burza i błyskawicznie rozbili oba formujące się czworoboki. Rosyjska piechota walczyła bohatersko. Wielu rannych rosyjskich piechurów, aby uniknąć cięcia szablą, padało na ziemię i udawało zabitych. Zaraz jednak podnosili się i strzelali w plecy polskim kawalerzystom. Musiano ich dobijać, ażeby szkodliwszymi się nie stali. Książka opisuje przygotowania, przebieg oraz skutki bitwy pod Tarutino, rozegranej 18 października 1812 roku pomiędzy armią Napoleona a wojskiem rosyjskim. Zawiera informacje dotyczące faktów historycznych poprzedzających bitwę, m.in. wkroczenia armii francuskiej do Moskwy oraz wiele szczegółów dotyczących obu armii.
 

Recenzje (8)ukryjpokaż

2004-08-11 tyg-rysek
Książka napisan bardzo dobrze. Ukazuje znaczący udział w bitwie polskiego korpusu księcia Józefa. Moim zdaniem ciut za długie wprowadzenie, ale sama batalia opracowana rzeczowo i z polotem.
2004-08-27 Kula
Niezwykle interesująca, sprawnie, wartko napisana książka, która na pewno zainteresuje nawet osoby znające kampanię 1812 roku. Tomik ten to doskonały przykład jak należy pisać unikając nudnej, sztabowej narracji, zdolnej "zamęczy" nawet najciekawszy temat. Mam nadzieję, że to nie ostatnia monografia autora z cyklu BITWY HISTORYCZNE.
2005-01-13 Tomasz
Książka napisana z wielkim polotem. Mogą do niej sięgnąć wszyscy ci, którzy historią wojskowości interesują się na codzień oraz wszyscy, którzy mają kontakt z historią tylko sporadycznie. Gorąco polecam.
2005-02-17 Conrad
Bardzo dobra pozycja, dla mnie jedna z najlepszych w serii (obok Waterloo i Gettysburga). Przedstawia obiektywnie działania z punktu widzenia obu stron. Dla nas szczególnie ciekawe ze względu na niepoślednią rolę polskiego V Korpusu w tej bitwie. Czekam na kolejne pozycje tego autora w serii HB.
2005-04-18 Krzysztof Marcinek
Brawo panie Dusiewicz. Takie książki chciałoby się czytać! To Pan powinien być autorem "Borodino 1812". Wówczas nie byłbym rozczarowany.
2007-09-02 arapaho
poprostu dobra pozycja. czyta się znakomicie.pod względem naukowym wzorowa
2007-12-01 PTS
Pan Dusiewicz to na prawdę ekspert od wyprawy Napoleona na Rosję. Czytając "Tarutino", miałem nieodparte wrażenie,że tam jestem i prześladowało mnie ono długo potem. Polecam wszystkim.
2008-09-25 Wieniawa
Książka na najwyższym poziomie. Czyta się znakomicie, zarazem wartość merytoryczna jest najwyższej klasy. Polecam!

Napisz swoją recenzję