Albuera 1811

Albuera 1811
 
Autor: Tomasz Rogacki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 48
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 831109991X
egzemplarz archiwalny
 
 
Wśród wielu niezwykłych czynów polskiej jazdy jeden wybija się ponad wszystkie i każdy choć trochę znający historię wymienia go bez namysłu - Somosierra. Szalona szarża garstki Polaków, która tak naprawdę zdobywa jedynie baterię, a jej pierwszy zaskakujący sukces utrwaliło rzucona na czas wsparcie. Somosierra sławiona piórem i na płótnie weszła do kanonu niepowtarzalnych wyczynów. Ten stereotyp przyćmił prawdziwy wyczyn polskiej jazdy również z tego samego okresu, z Hiszpanii: udział niezrównanych w posługiwaniu się lancą ułanów nadwiślańskich w bitwie pod Albuerą, 16 maja 1811 r.
 

Ilustracje

Bitwa pod Albuerą - położonie wojsk o godz. 8.30 Żołnierz kompanii grenadierów 45. pułku piechoty, rezerwa generała Vare

Recenzje (2)ukryjpokaż

2004-07-17 Toronto
Seria prowadzona przez red. Wojciecha Zalewskiego jest coraz lepsza, przy mizerii panującej wokół odzanacza się wysoką jakością graficzna. Zamieszcze w książce mapy są najlepszej jakości, przejrzyste dodatkowo objaśniają opis. Szczegółowe szkice są nawet bardziej czytelne dla zrozumienia tekstu. Pod tym wzgledem seria bije nawet słynnego Osprey'a, u którego mapki trójwymiarowe są na nieszczęście łączone na klejeniu i niekiedy zaciemniają obraz. Książka jest OK: pięć gwiazdek. Oby tak dalej.
2004-07-21 jarocin81
Choć wojny napoleońskie w Hiszpani w polskiej historigrafii nie są traktowane marginesowo, to jednak najlepsze książki z tego tematu wydane zostały w Anglii i są bardzo trudno dostępne. Polskiemu czytelnikowi najbardziej pomocne były więc prace panów Bieleckiego i Kukiela, choć koncentrowały się one głównie na polskich akcentach w kampanii hiszpańskiej. Dlatego chwała panom Rogackiemu i Gawronowi ( książka "Bitwa pod Talavera"), że podjęli ten temat . Książka pana Rogackiego jak na tak małą objętość jest napisana bardzo ciekawie, a wspaniała szata graficzna wydawnictwa non stop kusi oczy od oderania się od tekstu i spojrzenia na wspaniałe mapy i ilustracje .

Napisz swoją recenzję