Wywalczyć Polskę. Józef Piłsudski. Legiony

Wywalczyć Polskę. Józef Piłsudski. Legiony
 
Autor: Tomasz Stańczyk
Oprawa: twarda
Ilość stron: 112
Format: 205x295 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311140516
24,90 zł
- 60%
9,99 zł
 

Przed świtem 6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z Krakowa. O godz. 9 strzelcy doszli do Michałowic, gdzie przebiegała granica między Austro-Węgrami a Rosją, i wkroczyli do zaboru rosyjskiego. W większości byli młodzi (najmłodszy miał zaledwie 14 lat!), pełni zapału i miłości do ojczyzny, gotowi przelać za nią krew.

Tak rozpoczęła się epopeja Legionów Polskich. Choć zostały utworzone za zgodą władz Austro-Węgier, biły się z myślą o Polsce, budząc  patriotycznego ducha i nadzieję na odzyskanie niepodległości. Były kuźnią kadr Wojska Polskiego i elit II Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski dowodził tylko jedną z brygad, lecz stał się symbolem czynu zbrojnego Legionów.

Ta bogato ilustrowana książka jest hołdem oddanym Komendantowi, jak nazywano wówczas Piłsudskiego, i Legionom Polskim. Ukazuje walkę i życie codzienne legionistów na froncie, a także losy sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Pokolorowane zdjęcia znakomicie oddają atmosferę epoki, w której rodziła się niepodległa Polska.

Tomasz Stańczyk, dziennikarz, publicysta historyczny, pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Przez wiele lat pracował w dzienniku „Rzeczpospolita” i był redaktorem jego dodatków historycznych. Później związany z miesięcznikami „Uważam Rze Historia” i „Historia Do Rzeczy”, autor książki Polskie Termopile.
 

Napisz swoją recenzję