Westerplatte-Oksywie-Hel 1939

Westerplatte-Oksywie-Hel 1939
 
Autor: Piotr Derdej
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 125x195 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311115850
egzemplarz archiwalny
 
 
"Wściekli Niemcy, ażeby mieć stuprocentową pewność, że polskie okręty już im nie zagrożą, przeprowadzili jeszcze dwa naloty na port helski. Pierwszy nastąpił o godz. 16.00, a jego celem były stojące w porcie rybackim, częściowo już rozbrojone - ich działa zdemontowano i przeniesiono na ląd jako zaimprowizowane baterie nadbrzeżne - polskie kanonierki "generał Haller" i "Komendant Piłsudski". Nalot ten przetrwała w dobrym stanie tylko druga z nich. Następny nalot miał miejsce o godz. 18.30. Tym razem Luftwaffe dokańczała "Gryfa"..." Obrona Wybrzeża stanowi chlubną kartę w dziejach polskiego czynu zbrojnego we wrześniu 1939 roku, ale nie jest znana czytelnikom w takim stopniu, jakiego byśmy oczekiwali. Westerplatte przeszło do legendy, lecz kontrowersje związane z osobą dowódcy obrony do dzisiaj budzą emocje wśród historyków i kombatantów. Wybrzeże broniło się odcięte, w oderwaniu od reszty kraju, narażone na ataki nie tylko niemieckich wojsk lądowych i Luftwaffe, ale także Kriegsmarine. Po upadku Oksywia jedynym punktem, jaki pozostał w rękach Polaków, był Półwysep Helski, który bronił się do 2 października, a więc dłużej niż Warszawa.
 
SPIS TREŚCI Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (3)ukryjpokaż

2009-11-10 Piotr
ABSOLUTNIE CIEKAWA oraz w b.fajnym, lekkim stylu napisana praca dotycząca Obrony Polskiego Pomorza we Wrześniu 1939. Po jej przeczytaniu muszę przyznać, że jestem ZSZOKOWANY tym jak Polskie Władze BEZTROSKO i NAIWNIE potraktowały ew. konflikt zbrojny z III Rzeszą, a w szczególności obronę Wybrzeża. Że zacytuję autora: " ...Odnosi się wrażenie, że CAŁY plan wojny z Niemcami, przygotowywany (począwszy od marca 1939r.) przez marsz.Rydza-Śmigłego oraz gen.Stachiewicza, był w istocie POSPIESZNĄ IMPROWIZACJĄ, PEŁNĄ CHCIEJSTWA,POBOŻNYCH ŻYCZEŃ i POSPOLITYCH NIEDORÓBEK. Na coś takiego kraj od dawna ZAGROŻONY przez Niemcy nie powinien był sobie pozwolić....". MOCNE,KRYTYCZNE słowa, ale poparte FAKTAMI. Każdy kto interesuje się Wrześniem 1939, MUSI przeczytać w/w książkę. Jedynym minusem tej publikacji, są momentami irytujące literówki. Mam nadzieję, że p.Piotr Derdej opublikuje jeszcze jakąś pracę w serii HB.
2009-12-26 tom
Autor opisuje zmagania polskich żołnierzy i marynarzy we wrześniu 1939 roku. Jeśli kogoś interesuje historia obrony polskiego Wybrzeża w Wojnie Obronnej, polecam.
2010-05-06 ŻUŁWIK
Pozycja warta polecenia. W sposób przejrzysty ukazuje walki o polskie Wybrzeże, uwzględniając także nowszą historiografię dotyczącą tych wydarzeń (także kontrowersje co do "bohatera" Westerplatte - mjra Sucharskiego). Autor stawia ciekawe tezy co do "przygotowania obrony" polskiego wybrzeża w okresie międzywojennym.

Napisz swoją recenzję