Zieleńce, Mir, Dubienka 1792

Zieleńce, Mir, Dubienka 1792
 
Autor: Piotr Derdej
Oprawa: miękka
Ilość stron: 176
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311110395
egzemplarz archiwalny
 
 
"Przez kilka godzin trwała kanonada z obu stron. Koło południa Rosjanie zmasowali ogień, a potem rozpoczęło się natarcie piechoty na polskie centrum. Silny ogień działowy i zmasowany atak Rosjan wywołał panikę wśród nieostrzelanych jeszcze rekrutów polskich, którzy szybko podali tyły. W panicznej ucieczce o mało co nie porwali ze sobą odwodowego batalionu Potockich. Ks. Józef zareagował szybko: pojawił się natychmiast osobiście w zagrożonym punkcie, na nowo sformował batalion ordynacji Ostrogskiej i poprowadził do kontrataku. Wywołało to zamieszanie w szeregach rosyjskich. Jegrzy, rażeni celnym ogniem polskich dział i zaskoczeni pojawieniem się atakującego nieprzyjaciela, cofnęli się, ścieląc pole trupem." Publikacja prezentuje najważniejsze bitwy podczas wojny polsko-rosyjskiej 1792 r.
 
SPIS TREŚCI Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (5)ukryjpokaż

2008-11-20 bittrich
Autor przedstawił w swej pracy bitwy pod Zieleńcami,Mirem i Dubienką w 1792 roku na tle historii całej wojny polsko - rosyjskiej 1792 roku. Polecam.
2008-12-03 cuks
..."Autor przedstawił w swej pracy bitwy pod Zieleńcami,Mirem i Dubienką w 1792 roku na tle historii całej wojny polsko - rosyjskiej 1792 roku. Polecam."... No tego można się domyślić z opisu, ale jakie jest Pana zdanie na temat tej książki?
2008-12-15 Karol
Wojna z 1792 roku jest traktowana trochę "po macoszemu" przez historyków - o ile na temat Polaków walczących u boku Napoleona można znaleźć naprawdę wiele prac, tak o Wojnie w obronie Konstytucji 3-go Maja niewiele. Autor bardzo ciekawie opisuje nie tylko poszczególne bitwy, ale nie zaniedbuje tła. Pewien niedosyt pozostawił jednak brak analizy uzbrojenia (były wymienione jedynie braki w uzbrojeniu, struktura armii oraz fakt zakupu muszkietów pruskich)i krojów mundurowych Armii Rzeczpospolitej. Mimo to, książka jest warta poświęcenia jej czasu choćby z powodu bardzo interesującego omówienia konfliktu. Ogólnie polecam.
2008-12-23 KrzychuP84
Książka Piotra Derdeja jest znakomitym opisem wojny "W obronie konstytucji 3 Maja". Autor wykonał kawał dobrej roboty pisząc tę książkę i opisując nie tylko tytułowe bitwy pod Zieleńcami, Mirem i Dubienką. Lecz także ukazując przebieg kampanii koronnej i litewskiej jak i tło międzynarodowe i wewnętrzne tamtego ciężkiego okresu dla naszej ojczyzny. Zważywszy na fakt braku szerszego opisu wydarzeń w tamtym okresie, książka wypełnia te lukę doskonale.
2009-07-31 adam
Dobrze napisane kompedium wiedzy o tej mało znanej kampanii w obronie konstytucji 3 Maja. Zainteresowały mnie informacje z tzw. głębokiego zaplecza działań wojennych. Jak wiele wtedy było fałszu, zakłamania i niezdecydowania w działaniach króla polskiego i polskich magnatów. Nic dziwnego, że opór był z góry zdany na tragiczny finał.

Napisz swoją recenzję