Małojarosławiec 1812

Małojarosławiec 1812
 
Autor: Rafał Kowalczyk
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311110190
egzemplarz archiwalny
 
 
"Płk Jesremow zagrzewał rosyjskich artylerzystów, a ci czynili nadludzkie wysiłki, aby jeszcze szybciej ostrzeliwać pozycje napoleońskie w miasteczku. W trakcie manewru odwrotnego pod skoncentrowany ogień rosyjskich dział pozycyjnych i lekkich baterii dostały się niedobitki 1. Prowincjonalnego Pułku Piechoty Kroackiej z 2. brygady gen. Mikołaja Roussel d Hurbal. Pułk Kroatów niemal przestały istnieć. Żołnierze 13. dywizji zostali wyparci z Małojarosławca w okolice przedmieścia, gdzie utrzymali się w zawczasu obsadzonych domach przedmieścia. Prawobrzeżna część Małojarosławca znalazła się ponownie w rękach Rosjan." Bitwa o Małojarosławiec była niezwykle istotnym, acz nietypowym starciem. W batalii, która rozegrała się na prawym (południowym) brzegu Łuży, ze strony napoleońskiej zaangażowany był tylko IV "włoski" korpus Wielkiej Armii dowodzony przez wicekróla Włoch Eugeniusza de Beauharnais ks. Wenecji. Ponadto zaraz po tej rozprawie awangardy Wielkiej Armii Napoleon nie zdecydował się na starcie głównych sił z armią feldmarszałka Michała Kutuzowa. Wkrótce też ostatecznie zrezygnował z marszu przez południowe zasobne w żywność i furaż gubernie Rosji.
 
Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2008-06-16 bittrich
Monografia bitwy o Małojarosławiec w 1812 roku, opisy zmagań wojsk rosyjskich i napoleońskich uzupełniają ciekawe ilustracje. Polecam.
2011-09-08 Żułwik
Książka bardzo dobra, może nie na miarę "Smoleńska 1812" Dusiewicza, gdyż opis bitwy był nieco krótszy, ale na pewno ta ciekawa, skąd inąd bitwa i zaczepny manewr Napoleona został w niej dobrze opisany. Temat wojny 1812 jest bardzo ciekawy i cieszy, że i w HB-ekach jest on dość szeroko reprezentowany (niewypałem jest tu tylko "Borodino", które musi zostać poprawione- o co bardzo proszę !!). Wracając do "Małojarosławca", należy wspomnieć, iż poza dość dobrym opisem samej bitwy (chociaż w porównaniu do "Smoleńska" nieco krótkim) autor w wspaniały sposób przedstawił dramatyzm II fazy rosyjskiej kampanii Napoleona i posunięcia taktyczne cesarza. Tekst uzupełniają cytaty z pamiętników uczestników kampanii - co jest niezwykle ważne. Ogólnie tomik ten uważam za bardzo udany i polecam go wszystkim miłośnikom historii!!

Napisz swoją recenzję