Kampania polska 1939 roku. Początek drugiej wojny światowej

Kampania polska 1939 roku. Początek drugiej wojny światowej
 
Autor: Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk
Oprawa: twarda
Ilość stron: 536
Format: 210x300 mm
Wydawnictwo: Rytm
ISBN: 8373991697
egzemplarz archiwalny
 
 
Kampania Polska 1939 roku była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny. Polska zdradziecko zaatakowana 1 września 1939 roku przez hitlerowskie Niemcy od zachodu, a 17 września przez Związek Sowiecki od wschodu, podjęła nierówną walkę z agresorami - największymi potęgami militarnymi ówczesnej Europy. Obrona naszego państwa prowadzona była bez realnego wsparcia ze strony sojuszników: Francji i Wielkiej Brytanii. Mimo ogromnego poświęcenia, męstwa i uporu żołnierzy, wskutek miażdżącej przewagi najeźdźców nasza armia została rozbita. Po pięciu tygodniach ciężkich walk, broniąca się w osamotnieniu Polska poniosła klęskę, a jej terytorium podzielono pomiędzy napastników i poddano zbrodniczej okupacji. Jest to pierwsza w piśmiennictwie polskim próba całościowego przedstawienia wysiłku żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku. Książka stanowi zwarte kompendium wiedzy oparte o mało lub wcale nieznane materiały źródłowe. Zawiera m.in. chronologiczny opis wydarzeń, analizę operacyjno-taktyczną i polityczną. Warstwę narracyjną wzbogaca ikonografia, szkice sytuacyjne pola walki, schematy oraz tabele. Praca jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników interesujących się historią II wojny światowej, spełnia także wymogi podręcznika do szkół wyższych.
 
II wojna światowa

Recenzje (3)ukryjpokaż

2006-09-11 Przemek
Świetna książka, doskonale udokumentowana pod względem źródłowy; bardzo dużo ciekawych cytatów polityków, generałów oraz frontowych żołnierzy. Pod względem merytorycznym pozycja ta jest chyba najlepszym, najdokładniejszym i najwszechstronniejszym opracowaniem na temat kampanii wrześniowej. Jedyny minus wydania to zbyt mała ilość zdjęć (niektóre są jakieś "drętwe") i brak graficznych ilustracji sprzętu wojennego. Wszystkie mapy (bardzo dobre i szczegółowe) zostały zebrane na końcu książki, co mnie osobiście lekko się nie spodobało (wolałbym widzieć je przy konkretnych rodziałach). Uważam, że dzieło to mogłoby spokojnie pójść na eksport - na pewno nie byłoby się czego wstydzić. Styl przypomina trochę warsztat prof. Wyszczelskiego, ale jest w nim znacznie więcej danych liczbowych (np. odnoście strat), obszernych cytatów (w tym pełne rozkazy) oraz wyczerpujących temat tabel i schematów organizacyjnych.
2006-10-25 Stivii
Nareszcie na polski rynku UKAZAŁA sie książka ktora tak szczegółowo ukazuje dramatyczne wydarzenia 1939 roku! P*O*L*E*C*A*M Świetna książka >>> dla zainteresowanych wnikliwym studiowaniem KAMPANI WRZEŚNIOWEJ Doskonale udokumentowana (oparta na źródlach, a to najwazniejsze) / studenci historii w koncu cos dla NAS ;-)
2007-07-24 pumpernikiel
Powiem, że trochę mnie rozczarowała. Nie chodzi mi o jakieś pierdułki, jak rozmieszczenie zdjęć. Ważniejsze jest to, że część jest źle podpisana. Chociażby boforsy plot. były kalibru 40 mm, a nie 37. Szkoda, że autorzy powielają komunistyczny mit o "zdradzie aliantów". Razi mnie też powoływanie się na Kozłowskiego w kwestii. Także można kupić, ale wybitne dzieło to nie jest.

Napisz swoją recenzję