Dublin 1916

Dublin 1916
 
Autor: Grzegorz Swoboda
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296
Format: 120x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311103356
egzemplarz archiwalny
 
 
Na huk wystrzałów Nathan i Price poderwali się z miejsca. - Zaczęło się! - krzyknął mjr Price i wybiegł. "Zobaczyłem policjanta w kałuży krwi i biegających wokół pół tuzina ochotników zielonych kurtkach. Wystrzeliłem do nich kilka rzy z rewolweru, a oni wdarli się do budynku po drugiej stronie. Mogli łatwo zdobyć zamek. 25 zdecydowanych ludzi mogło było to zrobić...". Price zebrał kilku ludzi i zamknął bramy. Na pomoc przyszło 25 żołnierzy z ochrony zamku, z koszar Ship Street (normalnie byłoby ich 200). Pierwsze niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Wciąż jednak rozlegała się strzelanina przebywający w zamku mieli wrażenie , że są oblężeni, a całą Irlandia powstała przeciwko nim. Książka przedstawia przebieg bynajmniej nie najkrwawszego i nie najsławniejszego, ale za to najbardziej brzemiennego w skutki spośród licznych powstań w wielowiekowej historii zmagań Irlandczyków z Koroną Brytyjską o niepodległość. Irlandzkie Powstanie Wielkanocne 1916 r. jest jednym z tych wydarzeń, które znane są równie powszechnie, co powierzchownie. Postrzega się je jako zryw szlachetny, lecz nieprzemyślany, najczęściej jako "powstanie poetów", wojskowych dyletantów, romantyków, którzy chcieli złożyć Irlandii ofiarę własnej krwi. Wybrany przez nich na dzień wybuchu powstania Wielki Piątek takiej interpretacji sprzyjał.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (9)ukryjpokaż

2006-03-16 Pablo
Pan Grzegorz Swoboda jak zwykle stworzył bardzo dobrą książkę dotyczącą prawie nie znanego w Polsce tematu. Przeczytałem ją w jeden wieczór i polecam każdemu miłośnikowi historii. Z niecierpliwością czekam na kolejną publikację autora.
2006-03-27 ULA
Książka jest rewelacyjna.Naprawdę warto ją przeczytać, ponieważ przytacza dzieje niezwykle mistycznego a po części Narodu podobnego do nas, niezwykle uciemiężonego. Szkoda,że tak interesujące pozycje tak żadko pojawiają się na naszym rynku wydawniczym. Np. bardzo trudno dotrzeć do biografii jednego z najbardziej interesujących Ludzi tamtych wydarzeń w Irlandii Michaela Collinsa. Może Wydawnictwo powinno się zainteresować tą tematyką i wydać pozycję np. Tima Pata Coogana pt."Michael Collins".Pozdrawiam.
2006-03-29 Krzysztof M.
Pan Swoboda jest dla mnie no. 1 ze wszystkich autorów publikujących swe książki w tej serii. Szkoda tylko że sięga po tak "niszowe" i "małe" tematy. Batoche to trochę więcej jak potyczka zgrai Matysów z policją, Dublin to ruchawka Irlandczyków przeciwko szczupłemu brytyjskiemu garnizonowi i policji - fakt oba wydarzenia miały olbrzymie znaczenie w historii Kanady i Irlandii. Nie zmnienia to faktu że autor opisuje wydarzenia w sposób mistrzowski. I to zarówno ze strony merytorycznej jak i czysto literackiej.
2006-03-29 bartek t
Autor opisał w żywym, barwnym języku jedną z piękniejszych kart w dziejach narodu irlandzkiego. Dla polskiego czytelnika rzecz bardzo cenna tym bardziej że publikacje o powstaniu wielkanocnym to u nas rzadkość. Polecam gorąco!
2007-03-03 rakrzes
Bardzo dobrze napisana książka. Polecam miłośnikom historii Irlandii, choć oczywiście nie tylko. Brawa dla autora. Tak trzymać!
2007-03-14 Polixena
Prawdziwa perełka. Krew szybciej krąży w żyłach, kiedy czyta się tę książkę. Autor pisze, jak gdyby sam tam był - a my jesteśmy tam razem z nim.
2007-09-18 mateo
Doskonała pozycja. Czytając książkę ma się wrażenie "uczestniczenia" w zmaganiach stron, co świadczy o niezwykle plastycznym opisie walk i co niestety udaje się tylko nielicznym autorom. Do takich niewątpliwie należy Pan Grzegorz Swoboda Ciekawie oddane tło polityczne i społeczne. Ocena bardzo dobra to minimalna ocena za tę książkę.
2007-11-18 Grzegorz D.
Świetna pozycja, doskonały opis pola walki, po jej lekturze trochę inaczej patrzy się na Dublin spacerując po jego ulicach.
2007-12-05 Robcio2005
Autor znów sprawił czytelnikom sporą niespodziankę. Pan Grzegorz Swoboda to specjlista od tematów historycznych mniej znanych ale arcyciekawych. Polecam. Czyta się świetnie, nie wspominam o wielkiej znajomości faktów i erudycji autora. Z niecierpliwością oczekuję następnych ksiażek Pana G. Swobody.

Napisz swoją recenzję