Naseby 1645

Naseby 1645
 
Autor: Jarosław Wojtczak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 258
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311090882
egzemplarz archiwalny
 
 
Wspaniałe opracowanie poświęcone bitwie pod Naseby, w której wojska Olivera Cromwella pokonały siły rojalistów. Klęska sił wiernych królowi przesądziła o upadku monarchii w Anglii i proklamowaniu w tym kraju republiki. Atutem książki jest szersze spojrzenie na ten okres historii. Miłośnicy historii poznają okoliczności, które doprowadziły do tej bitwy, jej przebieg, lecz książka jest poniekąd również monografią angielskiej wojny domowej, łącznie z konfliktem ze Szkocją i inwazją na Irlandię. Żywy opis odnosi się do toczonego w tle militarnych działań sporu między Parlamentem i królem. Nie poprzestaje na opisie bitwy. O godz. 10.30 król, ponaglany przez Ruperta, dał wojskom sygnał do natarcia. Pierwsza zeszła w dolinę piechota lorda Astleya. Żołnierze, każdy z łodygą fasoli przy kapeluszu, głośno wykrzykiwali bojowe zawołanie kawalerów: God and Queen Mary! [Bóg i Królowa Maria!]. Ledwie brygady rojalistycznej piechoty wyrównały szyki na Broad Moor i ruszyły na wroga, niecierpliwy Rupert dał sygnał do szarży kawalerzystom. Z właściwą sobie galanterią przegalopował przed frontem oddziału prawego skrzydła, wymachując mieczem nad głową i wykrzykując hasło bojowe. Pęd powietrza rozwiewał poły czerwonego płaszcza, a długie pióro zwisające z kapelusza dumnie furkotało na wietrze. God and Queen Mary! – powtarzały za nim gromkie głosy. Książę nie wierzył, aby wróg miał odwagę przyjąć jego szarżę – zanotował Clarednon – Tak więc weszliśmy do walki, zanim zdążyły nadejść działa (...).
 

Recenzje (3)ukryjpokaż

2004-11-27 Przemysław Mantay
Kapitalne opracowanie, nie ograniczające się li tylko do samej bitwy, ale będące w istocie monografią angielskiej wojny domowej, łącznie z wojną ze Szkocją i inwazją na Irlandię. Doskonale opisane tło konfliktu Parlamentu i króla, geneza konfliktu i jego przebieg od początku do końca, łącznie z opisami ważniejszych bitew, nie tylko tej jednej. Rewelacja! Pan Wojtczak to zdecydowanie jeden z najlepszych autorów serii, patrz choćby najnowszy Vicksburg.
2005-05-19 cromwell
Czytając tą pozycje można odnieść wrażenie, że jesteśmy niejako świadkami wydarzeń opisywanych w tej książce!!!! Absolutnie świetna pozycja napisana plastycznym ,czytelnym językiem. Obowiązkowa pozycja każdego miłośnika historii, jedna z lepszych pozycji tej serii!!!
2006-02-01 McGregor
Zdecydowane cudo. Czytając czułem się jak dowódca regimentu jazdy Kawalerów, jeśli nie jak Rupert lub Maurycy, albo i Hopton. Marzę o tym, iż Pan Wojtczak napisze niegdyś książkę o pierwszej lub drugiej wojnie nad Renem. Doskonałe opisy ustawień wojsk biorących udział w najważniejszych bitwach tej wojny. Chylę czoło przed dziełem !!!!!

Napisz swoją recenzję