Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet

Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet
 
 
Autor: Iwona Kienzler
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360
Format: 150x210 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311150461
 
Paderewski swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom, które szalały na jego widok. Ten niewysoki mężczyzna z burzą rudych włosów, jak magnes przyciągał płeć piękną. Dla niego zdradzały i porzucały mężów. Podczas koncertów rozhisteryzowane kobiety wbiegały na estradę, podobno napadały na niego z nożyczkami, obcinając mu kosmyk włosów na pamiątkę.

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą. Choć miał wyjątkową łatwość zdobywania sympatii innych, swoją oszałamiającą karierę zawdzięczał w głównej mierze… kobietom.

To one, muzy i kochanki – praktycznie go stworzyły

One uczyniły z niego gwiazdę międzynarodowego formatu

One stały za nim murem w chwilach dobrych i trudnych

A kobiet było w jego życiu wiele, bowiem ten niewysoki mężczyzna z burzą rudych włosów na głowie, jak magnez przyciągał przedstawicielki płci pięknej i to nie tylko te urodziwe, ale także te wpływowe, ale przede wszystkim obdarzone niebanalną osobowością.

Dla niego zdradzały i porzucały mężów.

Dla niego wykorzystywały znajomości, by ułatwić mu karierę.

Kobiety szalały na jego widok. Po sukcesie pierwszego tournee po Ameryce, w sprzedaży pojawiły się wina Paderewskiego, perfumy Paderewskiego, wszelkiego rodzaju gadżety jego imienia - jednym słowem Paderewski był celebrytą. W czasie drugiego tournée po Ameryce kult Paderewskiego był jeszcze większy. W Chicago rozhisteryzowane kobiety wpadły na estradę siłą były wyprowadzane ze sceny. Podobno napadały na niego z nożyczkami, obcinając mu kosmyk włosów na pamiątkę. Córki milionerów i aktorki z Broadwayu słały do niego listy miłosne i składały mu propozycje matrymonialne.

W sklepach z pamiątkami pojawiły się porcelanowe figurki z jego popiersiem wraz z małymi fortepianami, które grały melodie. Sprzedawano nawet maść na porost włosów – Padroosky (jak wymawiano jego nazwisko).
Lawrence Alma-Tadema, Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1891 (źródło Wikipedia)
 
29,90 zł
25,00 zł
Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica
- 16%
bestseller
Bellona
34,90 zł
9,99 zł
Bellona
34,90 zł
22,42 zł
Bodo i jego burzliwe romanse
- 36%
bestseller
Bellona
32,90 zł
9,99 zł
Maria Skłodowska-Curie
bestseller
Bellona
34,90 zł
29,00 zł
Bellona

Napisz swoją recenzję