Falklandy - Port Stanley 1982

Falklandy - Port Stanley 1982
 
Autor: Krzysztof Kubiak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 320
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311106053
egzemplarz archiwalny
 
 
Wstrząsająca relacja z dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1982 roku. Książka prezentuje genezę sporu o Wyspy Falklandzkie, działania zbrojne oraz ich dyplomatyczne i wywiadowcze kulisy. Ujawnia dotychczas nieznane epizody, np. argentyńską próbę zaatakowania sił brytyjskich w Gibraltarze. Desant śmigłowcowy, nie nawiązując kontaktu bojowego z przeciwnikiem, opanował dominujący nad miejscowością grzbiet. Pluton SAS, przy wsparciu moździerzy przerzuconych śmigłowcami oraz artylerii okrętowej korygowanej przez śmigłowiec Wasp z "Endurance", zaatakował wzdłuż linii brzegu, ku zabudowaniom. Argentyńczycy stawiali symboliczny opór i po kilkunastominutowej wymianie ognia o 17.15 wywiesili białe flagi. Następnego dnia dwa plutony SAS i Grupa SBS przerzucono w rejon Leith, gdzie przeciwnik utrzymywał posterunek obsadzony przez 16 żołnierzy. Nie stawiali oni oporu. Podczas działań na Nowej Południowej Georgii siły brytyjskie wzięły do niewoli 156 argentyńskich żołnierzy i zatrzymały 38 cywilów. Operacja "Paraquet" zakończyła się pełnym sukcesem.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (6)ukryjpokaż

2007-02-26 Marcin
Książka napisana przystępnym językiem, uwzględnia publikacje na temat wojny z ostatnich lat, w tym ewentualność posiadania przez okręty brytyjskie uzbrojenia atomowego. Szczegółowo przedstawia przebieg tego ciekawego chociaż egzotycznego dla nas konfliktu. Plus za mapki poglądowe działań zbrojnych, małym minusem jest brak fotografii.
2007-02-26 KAROL
Książka napisana bardzo fajnie; jest to dokładny opis zmagań Argentyńczyków i Brytyjczyków, którzy mimo wszystko pokazali, że pomimo rozpadu imperium wciąż są potęgą zdolną bronić swych nielicznych już kolonii. Dużym minusem jest jednak brak zdjęć.
2007-04-07 Ben Gunn
Książka świetna - bardzo dobrze napisana. Na ten temat to jak dobrze pamiętam trzecia pozycja książkowa napisana przez tego autora - skąd inąd bardzo utalentowanego. Piękne mapki. Tylko coś w niej zabrakło - mianowicie, tak jak zauważyli już moi przedmówcy, zdjęć, fotografii (w poprzednich publikacjach były - więc teraz można było się o nie pokusić => zwł. że to jedna z niewielu pozycji z serii HB gdzie nie ma "elementu ilustracyjnego"). Dlatego ocena końcowa: 5 z małym minusikiem.
2007-04-12 PTS
Rzeczywiście świetna lektura niepozwalająca zasnąć. Autor wyjątkowo szczegółowo opisuje każdy epizod konfliktu, wciągając czytelnika w atmosferę nowoczesnej wojny.Książka godna polecenia, chociaż brak ilustracji stanowi poważny mankament.
2007-08-19 Stach
Brak ilustracji to poważny mankament. Poza tym jednak książka warta lektury.
2007-12-27 Piotr
Niezła, szczególnie podoba się bezstronność autora. Czytałem wiele angielskich publikacji nt Falklandów, także tłumaczenia z hiszpańskiego ze strony argentyńskiej, ale ta uchwyciła wszystkie aspekty tej wojny.

Napisz swoją recenzję