Caen

Caen
 
Autor: Alexander McKee
Oprawa: miękka
Ilość stron: 332
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Magnum
ISBN: 8385852549
egzemplarz archiwalny
 
 
Opowieść o dramatycznej bitwie o Caen, które stało się jednym z głównych celów uderzeń sił alianckich po wylądowaniu na plażach Normandii 6 czerwca 1944 roku. Wykorzystując relacje uczestników tych walk, zarówno aliantów, jak i Niemców, a także francuskich cywili, Alexander McKee błyskotliwie rekonstruuje jeden z najstraszliwszych i najbardziej bohaterskich epizodów II wojny światowej.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2005-02-26 Prezes
Jedna z najlepszych książek o kampanii na zachodzie. Autor wspaniale opisuje przebieg samych walk, piętnuje błędy dowódców a także co znamienne - ukazuje cały paradoks zmagań widziany oczyma samych mieszkańców Caen. A polega on na tym, że wg. ich relacji Niemcy traktowali ich "normalnie", natomiast wyzwoliciele musieli dokonać bardzo wielu zniszczeń aby osiągnąć założone cele militarne. I jeszcze jedna, moim zdaniem ważna uwaga - książki nie polecam czytelnikom mniej odpornym na okrucieństwa wojny. Dotyczy to zwłaszcza rozdziału trzynastego o wymownym tytule - "Dzisiaj jeńców nie bierzemy".
2005-04-14 Jacek
Przejmująca relacja na temat przeżyć prostych żołnierzy, uczestników walk. Opisuje wojnę bez patosu, polityki, czy blichtru generalskich salonów. Jest za to dużo żołnierskiego potu, mnóstwo przelanej krwi, niemal czuć wydobywający się z palących się wraków czołgów swąd zwęglonych ciał młodych chłopców, którzy nie wrócą do domu... Dziękuję Bogu, że tylko czytam o piekle wojny, nie musząc w niej walczyć.

Napisz swoją recenzję